| Moonlight15 a întrebat:

Astăzi scaunul meu cred ca a fost putin mai subțire, sa zic cam de doua degete și am făcut mai putin faţă de alte zile. În urma cu doua zile,ieri la fel,am ieșit la fel,normal, cam de doua ori,ca și consistenta pot spune ca este la fel,poate putin mai moale. Are ceva? Am intrat pe internet și m-a speriat când am văzut ca subtierea scaunului poate anunță un cancer,al meu nu este "creion" cum era scris în articol. Mulțumesc, astept răspunsuri...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Scaunul este in functie de ceea ce mancam, de cantitatea pe care o mancam si de digestie.
Este normal sa ai scaune mai moi sau mai tari, in functie de ce manaci in ziua respectiva.
Unele vegetale au mai mult fibra ca altele, ca atare scunaul este mult mai mult. Mai depinde de cantitatea de apa pe care o bei, sau de alte lichide.
Cand manaci fructe imediat dupa mancare, sau imediat inainte de masa, mancarea fermenteaza in burtica si formaza gaze, iar scaunul va fi mai moale.
Cand mancam multa proteina si foarte putien vegetale, scaunul este mai putin si mai uscat.
Nu-ti fa probleme ca un scaun moale si subtire nu inseamna cancer! Cei cu cancer, ajung la cateva scaune diareice zilnic, dar este mai complicat de atat.

| Moonlight15 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc. Când ieșeam cu scaunul nici nu aveam nevoie, adica nu era "chemare", era doar obsesia mea, probabil și de-asta a ieșit asa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Moonlight15):

Este normal sa ai 3 scaune pe zi, sau cate mese principale ai.
Dupa ce manaci, este reflex ca intestinul sa elimine un scaun, cu mancarea deja digerata de la mesele anterioare.

| Moonlight15 explică (pentru Violleta2022):

Iti multumesc pentru amabilitate, astazi am mâncat mai multe fibre și am ieșit cu mai mult. Mulțumesc încă odată cu ajutor, meriti pe deplin funda.