| ReTz a întrebat:

Buna seara, azi de dimineata in drum spre scoala m-a luat o ameteala cumplita, simteam ca nu mai sunt eu, ca traiesc un vis, pur si simplu mergand pe strada.De la ce ar putea fi, eu m-am gandit sa fac o cura de calciu,magneziu,zinc, fier...etc.Voi ce credeti? Acord funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ai mancat ceva cand ai plecat la scoala?

| Chittal a răspuns:

Mananca sanatos pe cat poti cat mai crud si mai ales fa-ti analize ca sa poata depista ce-ti lipseste, de ce ai nevoie. Ce grupa sanguina ai?

| ReTz explică (pentru Chittal):

Ab din cate stiu happy

| Chittal a răspuns (pentru ReTz):

Pai sa-ti scriu pe scurt cate ceva ca apoi sa decizi tu ce crezi de cuviinta. Si-ti mai spun ceva ca,doctorii din ziua de azi nu se mai numesc doctori decat cu numele. Iata cateva sfaturi pentru grupa ta sanguina. DIN CARNE -Recomandate: miel,oaie,iepure,curcan. Neutre:ficat,fazan. Interzise:costita, vita,carne de pui,gaina,rata,gasca,sunca,inima,potarnichie,carne,de vitel si de vanat.
-MARINE-Recomandate:ton,sunca,biban oceanic,pastrav marin,sardele,macrou erc. Neutre:crap,caviar,calamar,somon etc. Interzise:stiuca, somon afumat, homar, tipa etc.
-LACTATE SI OUA-Recomandate:branza lapte de capra, kefirbranza feta etc.Neutre:branza soia,lapte soia,zer, cazeina etc. Interzise:unt,lapte batut,inghetata,parmezan,lapte integral,branza Camenbert. Si ce ar fi in general recomandat:ulei de masline,arahide,nuci-mai putin-,soia,fasole rosie,ciuperci,sfecla,tofu,brccoli,telina,vinete,castraveti,cirese,prune,lamai,kiwi,ananas,struguri,mei,orez,tarate de ovaz,faina de grau,ovaz,sucuri din varza,struguri,ceai verde,vin rosu,morcov,papaya, cafea decofenizataSi sport-plimbare, inot, ciclim. Draga mea acestea au fost sfaturi prietenesti, din partea unei necunoscute care si ea practica la fel. Iar in legatura cu carnea ar fi bine daca te-ai lasa de tot sa vezi tu ce efecte benefice ai de la renuntarea ei. Am scris si de carne pentru ca unii nu vor sa se lase de ea.Eu nu stiu cata vointa ai dar este hotararea ta. Sa-mi spui parerea ta te rog. happy

| GhJey a răspuns:

Nu mă pricep în domeniu dar zic să ai mai mare grijă ce mănânci şi când mănânci.Deasemenea trebuie să încerci să să te culci cât mai devreme, asta te ajută mult! Baftă!