Întrebare recomandată | BMS a întrebat:

Azi duminica dimineata se face aproape o saptamana de cand mi-am scos maseaua, adica lunea, iar martea mi s-a format un cheag de sange. Cat trebuia normal sa tin cheagul de sange acolo? deoarece azi mi-a intrat putina mancare in locul maselei si din greseala am indepartat si putin din cheag. Exista riscu sa fac alveolita dupa aproape 6 zile de la extractie? Tin sa spun ca dupa ce mi-am scos maseaua si pana acum nu am avut nici o durere sau umflatura a gingiei, dar pot simti si vedea alveola plus ca locul unde mai este putin cheag de sange miroase mai urat happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cheagul,este ceva normal chiar obligatoriu după o extracţie.Dăi timp săse refacă gingia, mănâncă până la vindecare în partea opusă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Man, cred ca nu este nici o problema ca ti-ai scos cheagul, doar sa ai grija sa nu il mai scoti, pentru a lasa sa se refaca locul, daca tot rupi cheagul, nu va mai apuca niciodata sa se refaca.
Fi mai atent/a o perioada ce si cum mananci pana se intareste bine cheagul! happy Gbu!