| Antonies a întrebat:

Am făcut ieri extracție de măsea, au trecut peste 24 ore de cand mi-am scos-o. din cate am citit pe internet peste tot scria ca o sa fie o durere in primele 12/24 ore de la scoatere si o sa curga putin sange. dar eu am tinut doar 30 minute vata aia in locul maselei (cand am plecat de la dentist ) apoi am dat-o jos pentru ca nu imi mai curgea. de atunci si pana acum nu mi-a curs deloc sange si nici nu m-a durut (cum scria pe internet). Am o intrebare : Dacă nu îmi curge sânge din locul respectiv (deloc) exista vreun risc sau doar daca imi curge sange? Stomatologul mi-a zis ca exista risc de hemoragie sau asa ceva daca stau aplecat sau daca ajunge mancare acolo sau ceva de genul. Deci daca nu imi curge sange pot sa stau linistit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, dupa o extractie trebuie sa nu iti curga sange. Fiindca compresa de vata are rolul sa declanseze coagularea si sa formeze un cheag pe locul extractiei, cheag care va vindeca osul. Mici sangerari sunt permise, dar e de preferat sa nu sangerezi deloc (cel care a scris pe net ca trebuie sa sangerezi habar nu avea, probabil nici nu ai verificat daca e medic macar).