| motandrei a întrebat:

Buna seara.Ca in fiecare duminica, ne ducem la sala sa jucam fotbal.Azi in timp ce eram portat,din greseala am lasat piciorul moale si mingea a venit cu efect pe gleza si "mi-a dat`o peste cap"(Cum se zice babeste). Precizez ca in acel moment al cazut jos de durere, dupa vreo 5 minute nu ma mai durea asa de tare.M-am uitat atent la glezna (langa Maleola laterala) si am observat ca s-a invinetit acolo.Cand calc in picior, simt o durere naspa.Ce sfat imi puteti da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dragosgolanu a răspuns:

Sfatul meu asta este :
Mai bine du-te la spital la un doctor sa vada ce ai.
sar cam putea sa ai picioru in ghips
Asa mi-s-a intamplat mie.
Intro zi pe afara stateam portar la un penalti asa ca a lovit cu putere mingea si cand sa apar cu mana mi s-a dat peste cap. Eu am stat 2 zile ca poate imi trece. Dar mi-sa agravat asa ca mai bine du-te la spital.
Inceraca sa pui gheata, ca poate se mai dezumfla.
Cred ca te-am ajutat!
Funda!

2 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la spital sa iti spuna exact ce ai.

| SportyMan a răspuns:

Salut, am avut aceeasi problema. 3 luni este indicat sa nu mai joci fotbal. In acest timp poti face exercitii pentru intarirea articulatiei gleznei. Pentru a evita pe viitor astfel de accidente iti recomand sa porti o glezniera care sa-ti tina bine incheietura si totodata sa poti practica sportul cu ea. Eu am luat una in 2010 si o mai am si acum. Daca vrei, iti recomand asta: http://www.mcdavid.ro/index.php?productID=7332