| Morder a întrebat:

Buna Tuturor, am sarit cam de la 1 metru si am cazut cu glezna rasucita :-(, mi s-a umflat piciorul pană la gamba si mi s-a invinetit, nu pot sa mai calc pe el deloc, parerea mea este ca este entorsa de gradul 2 dupa o cautare pe Google, aveti idee daca pot sa imi revin intr-o saptamana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Cam grav din cele relatate... Lasa google-ul!
Mergi la spital sau la medicul de familie pentru o trimitere la medic...Dar de urgenta astazi de dimineata!

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu cred că e fractură. Vânăt, umflat, nu îl poți folosi...
Si-apoi, nici NU trebuie să calci pe el, e de preferat să te sprijini de mobilier prin casă, folosindu-te doar de un picior.
Pune gheață, ori înfășoară piciorul intr-un prosop înmuiat in apă rece
In locul tău, m-aș duce acum la Urgență. Îți va face o radiografie si ar fi o minune să scapi doar cu niste antiinflamatoare si să nu ți-l puna in ghips. Sănătate!

| christall a răspuns:

Mergi la un spital de urgenta, nu iti trebuie programare. Te prezinti si ti se va face un control. Acolo se decide ce ai.

| existential a răspuns:

Intr-o saptamana nu cred sa-ti revii. Daca calcai intr-o groapa si se umfla poate. Dar de la 1 metru inaltime... lovitura e cam puternica.
Zici ca nu mai poti sa mergi de durere deja... probabil medicul iti va raspunde la intrebarea asta cu recuperarea. Succes si sanatate.

| Mlarisa58 a răspuns:

Dacă s-a invinetit si te doare, automat ceva nu este ok. Ori chemi salvarea in seara asta si te duce la spital daca te doare foarte tare, ori astepti pana maine si maine te duce cineva la spital să te consulte un medic specialist și poate îți face și o rafiografie să vadă dacă ți ai rupt ceva si trebuie să te operezi sau să stai în ghips.

| Flowwww a răspuns:

Nu, si eu am avut entorsa si am stat 3 zile fara sa merg la spital si sa agravat ma durea rau mana, du te mai bine la spital asa e cel mai ok