| Radandam a întrebat:

Hei! La mulți ani, prieteni! Va rog mult sa citiți tot și sa ma ajutați cu un sfat! Am o problema veche de 4 ani. Când am fost la fotbal și am simțit o durere când am pus amândoi piciorul la minge când am venit acasă se umflase piciorul, ma rog, se dezumflase la urma dar când am mers la ortoped nu mi-a pus piciorul în ghips nici măcar 2 săptămâni. Treaba e ca osul mare de la glezna, maleola sau cum se numește, a rămas umflat și este și acum mai promeninet fata de piciorul stâng. Am rămas cu problema când merg sau alerg sa simt durere în interiorul talpei piciorului și la osul de la maleola, practic gleza cum ar veni ma deranjează când merg și alerg, acum ca am pus mai multe kilograme în ultimul timp ma deranjează și mai rău la mers. Am vreo 10 kg in plus peste înălțime in prezent. Dacă ma duc la un kinetoterapeut credeti ca o sa rezolve problema? se mai poate rezolva după atâta timp prin exerciții fizice sau ce o sa fac cu kinetoterapeutul? Păreri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ancaval a răspuns:

La mulți ani!

Înțeleg că vrei repede să îți rezolvi "problema", dar de ce apelezi la noi? Medicul te are în evidență, el știe cum stă treaba. De ce nu vorbești cu el? Sau mergi la altul.
Dacă osul e deformat, sau așa s-a vindecat, păi nu prea ai ce să mai faci.