| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! Cei cu sindromul Asperger iau tratament toată viața?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sindromul Asperger este o boala psihica serioasa (autism) care necesita tratamnet pe viata sau un regim alimentar foarte drastic, ca comportamnetul celui bolnav sa se poata schimba in bine.
Sunt studii facute pe copii cu asperger, unde s-a observat o imbunatatire masiva dupa ce au inceput sa manance hrana sanatoasa, plina de vitamine si minerale, luate din: fructe proaspete, legume si carne.

| Floridori a răspuns:

Nu exista tratament medicamentos in spectrul autismului.

Persoanele cu Asperger (ca idee, nici macar termenul acesta nu mai este folosit in prezent), iau tratament pentru a ameliora simptomele/afectiunile neuropsihice relationate, ca de exemplu: depresia, ADHD, TOC, tulburarea bipolara, anxietatea, schizofrenia etc.
In cazul acesta, tratamentul se ia toata viata, da, dar repet, tratamentul medicamentos se ia pentru ameliorarea simptomelor/afectiunilor relationate.

| blackann a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da. Și cei care au depresie cronica sau anxietate cronica tot toată viata trebuie sa ia.