| Alexikca a întrebat:

Buna seara.
Cum scap de gândurile că as fi făcut ceva rău, aceste gânduri vin cu atacuri de panica.
Ajutor! ( menționez sunt om de merge frecvent la biserica. )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prin sport in aer liber, ca sa nu mai ai timp sa gandesti atat de negativ, inventand scenarii care nu exista, inducandu-ti atacurile de panica.

Un sport, orice sport, practicat 1-2 ore pe zi, iti elibereaza stresul din corp si iti elimina starile de anxietate si atacurile de panica.

| 4evergentleman a răspuns:

E posibil sa ai o forma de psihoza sau paranoia daca crezi că ai făcut rău constant și tu de fapt nu au făcut nimic. Mergi la psihiatru până nu se agravează de o sa ajungi la spitalul 9.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Evită biserica și oamenii de acolo te vor în bolnavii

Dumnezule este acolo unde este și dreptate loialitate sinceritate și o inimă cu Adevărată curată și buna cu intenți bune și Adevărate el îți cunoaște inima și pe tine îți știe oful și durere stai liniștit și nu te îndoi de el Niciodată.

Bisericile sunt pline cu preoți pedofili și le distruge sănătatea oamenilor sănătoși biserica nu este casa lui Dumnezeu și casa hoților și lui satana acolo lucrează '' "oamenii" lui cel rău pentru ai fură pe oamenii de bunuri și ai îndocrina și prosti și minți

| Smmo a răspuns:

Biserica nu face rau, daca ai nevoie sa stai intre niste oameni cat de cat neagresivi, sa vorbesti cu un om, e un loc bun unde sa fii. E adevarat ca nu sunt toti preotii la fel, dar unii sunt chiar priceputi. E adevarat ca unele rugaciuni chiar te fac sa te simti ca ai facut rau, au si ele rolul lor. Ai vorbit vreodata cu preotul despre gandurile astea? Ai facut ceva asa rau de te cuprinde spaima sau e vreo stare de vinovatie indusa?

| Lrs2015 a răspuns:

Pai din cauza bisericii si ai problemele pe care le ai. dzeu e un dobitoc, numai rele aduce oamenilor buni!

| VladAntonio a răspuns:

Mersul la biserica nu te va ajuta cu linstirea ganndurilor.
-> iti sugerez sa lucrezi pe tema acestor ganduri, sa te pui in context si sa analizezi situatia.
De obicei culpabilizarea este o stare data de subconstientul tau.

-> incearca sa vorbesti cu cineva apropiat, faptul ca poti sa te deschizi cuiva te va ajut enorm.

Sper ca rãspunsul meu sa-ti fie de ajutor ( Vlad).