| Alinush1993 a întrebat:

Salutare, TPU.De la un timp am observat ca dimineata mai ales dupa o bauta zdravana seara am un puls extrem de accelerat.Acum cateva zile am chemat chiar ambulanta deoarece aveam tensiune 12/7 insa pulsul il aveam 150 plus ca ma simteam foarte rau si asta in repaus.Medicul de pe ambulanta mi-a facut ekg care mi-a iesit perfect iar in urma cu cateva zile facusem si un ECO la inima care tot perfect a iesit (mentionez ca am 22 de ani).Medicul mi-a spus ca ceea ce am nu este o problema cu inima (aveam si dureri in piept) ci un foarte puternic atac de panica. Dupa ce m-am linistit tensiunea mi-a mai scazut putin la 11/7 si pulsul la 80.Cum as putea sa scap de asa ceva? Am fost si la psiholog si parca nu le mai am asa dese aceste atacuri de panica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand renunta complet la alcool. Daca nu te vei atinge de nici macar un gram de alcool, in 2-3 ani vei scapa complet de ele, cu ajutorul psihologului. In al doilea rand, fa mult sport si incearca sa fii mereu ocupat cu activitati pozitive (munca, invatatura), asa incat sa nu fii tentat sa stai excesiv la calculator (maxim o ora pe zi, maxim 5 zile pe saptamana), la televizor (evita-l cat poti de mult, daca poti sa nu il pornesti mai multe luni consecutiv e perfect). Evita leneveala, favorizeaza crizele de panica. Trezeste-te devreme, fii mereu activ, nu sta in pat in timpul zilei. Seara fa-ti un ritual calm de adormire. De exemplu: duș, un ceai cald, o ora de citit si apoi somn. Sau o plimbare, duș, o jumatate de ora de citit. Nu porni niciodata televizorul, calculatorul dupa ora 8 seara si evita telefonul dupa ora aceasta. Evita pe cat posibil petrecerile, locurile zgomotoase, mergi mai bine la un concert de muzica clasica, la o piesa de teatru, o plimbare in parc sau o discutie cu prietenii la unul dintre ei acasa, fara fumat, alcool, zgomot. Evita cafeaua, coca cola, excitantii nervosi, situatiile conflictuale sau oboseala excesiva. Dormi regulat, suficient (la varsta ta ai nevoie de cam 7 ore ed somn pe zi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu mai bei bautura intr-un moment dat te capteza si devii dependent o sa iti tremure mana daca nu bei. Alcool-ul e cam nepotrivit daca iei pastile, pentru ca o data ce bei dupa pastile ele nu mai au efect. Nu mai bea. Bafta.

| nouatigaraelectronica a răspuns:

O solutie care o sa dea rezultate : Renuntul la "bauta".

| TheKings a răspuns:

Incearca sa nu mai bei bautura. Daca tot contiinui asa o dai in ciroza si e de rau.Incearca sa bei apa, sau suc in loc de Bere si va fi bine!