| Maria294387582 a întrebat:

Buna seara...de aproximativ o luna si jumatate am un gust ciudat in gura, este un gust foarte urat, iar in special il simt la carne. Gustul revenea si disparea, era putin intens si cateodata nu-l mai simteam deloc, insa de cateva zile gustul este mult mai predominant si este insotit de acelasi miros. Nu m-am ingrijorat asa tare pana a aparut acest miros, care a devenit deja insuportabil. Daca a mai patit cineva acest lucru, sau poate sa-mi dea un sfat, il rog frumos sa ma ajute. Am nevoie de raspunsuri urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| t030r a răspuns:

Acest simptom e parosmie si e din cauza virusului. Incearca vitamine si paracetamol. Dureaza peste o luna pana va reveni la normal.

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Simptomul acesta este asociat covid-ului, chiar dacă apare la un singur aliment. Nu trebuie să te sperii. Anunță medicul de familie și el îți va spune ce trebuie să faci. Probabil o să te pună să faci testul covid. Contra cost îl faci oriunde, iar gratuit îl faci daca suni la 112.
De ce este bine să faci testul? Pentru că dacă ai covid medicul de familie îți va prescrie niște medicamente; de obicei antibiotice -si acestea se de dă de la farmacie numai pe bază de rețetă de la medic. Pe langa antibiotice o să îți mai dea și paracetamol și altele.
Este bine ca să ajuți organismul să lupte împotriva virusului luând medicamente.
Și dacă nu ai avea covid, tot trebuie să ajuți organismul să lupte împotriva a ceea ce îl atacă, și să urmezi o prescripție medicală pentru tratament.

Problema schimbării gustului poate fi și din alte cauze. Dar înainte de apariția covid-ului nu am auzit pe nimeni să se plângă de această problemă.
Și dacă problema ta este provocată de covid, atunci să știi că se va trata mai repede decât dacă ar fi apărut din alte cauze.
Sănătate!

| Maria294387582 explică (pentru anonimg):

Îți mulțumesc frumos!

| Anoniq a răspuns (pentru anonimg):

Și eu prin decembrie presupun că am avut covid deoarece aveam toate simptomele, iar acum după cateva luni am parosmie

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

Acest fapt se datorează cariilor, mergi la dentist

| Maria294387582 explică:

Vă mulțumesc frumos tuturor pentru răspunsuri!

| Maria294387582 explică:

Acest miros si gust s-a mai diminuat, dar inca exista...

| Darkwish90 a răspuns:

Eu am chestia asta din cauza covidului!?

| Maria294387582 explică (pentru Darkwish90):

Ati patit si dumneavoastra acest lucru?

| Mada2245 a răspuns:

Și eu am aceași problema..cum ai făcut să mai diminuezi?

| Maria294387582 explică (pentru Mada2245):

Am incercat sa iau vitamine..nu stiu ce sa zic daca m au ajutat sau nu, ideea este ca trebuie sa te astepti si sa te obisnuiesti.o sa treaca cu timpul sper.