| Cristea_Claudiu_1996 a întrebat:

Bună seara de câteva luni bune mi s au umflat pe mai multe părți ale corpului ganglioni limfatici m-am uitat pe internet ce ar putea fi te îngrozește.
Am făcut o grămadă de analize și de teste toate au ieșit bune, de curând am fost la spitalul Fundeni pe secția oncologie, cu toate analizele. Mi s-a zis sa ma duc acasă liniștit ca nu am nimic nu am de ce sa ma ingtijorez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vali2323 a răspuns:

Salut, Claudiu!
Deci...stai linistit, eu am 20 de ani si am ganglionii umflati in tot corpul, asta de pe la 15 ani. Nu am facut nicio analiza sau ceva de genul si inca traiesc happy. La inceput cand citeam si eu pe net ma ingrozeam, vedeam chestii legate de cancer etc... Sunt n motive din care se pot umfla din cate am inteles(mi-a spus mama care e asistenta). Asa ca nu te mai agita, plus ca ai facut si analize! O sa fi bine! Sanatate! happy

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Pai, cum sa-ti zic eu, intrebarea asta pe TPU nu isi mai are rostul. Parerea mea este ca esti putin ipohondru, ceea ce e intr-un fel normal, pentru ca oricine se teme pentru propria viata, dar in niciun caz benefic atunci cand ajungi sa te ingrijorezi si sa pui la indoiala competentele medicilor. Mie asta imi reiese din intrebarea ta, ca nu ai incredere in ceea ce ti-au spus doctorii si ca vrei lamuriri sau asigurari ca esti sanatos suplimentare. Nu sunt medic, nu stiu de ce afectiune suferi, insa crede-ma, daca aveai cancer, s-ar fi vazut, ar fi fost evident. Mai ales ca, ganglionii fiind umflati, nu ar fi putut fi vorba de unul incipient, foarte greu de observat. Sunt destule probleme in infrastructura medicinei romanesti, insa la pregatirea profesionala a doctorilor stam destul de bine.
Parerea mea este ca ar trebui sa nu mai citesti pe net toate prostiile (am facut si eu asta in urma unor simptome destul de banale pe care le aveam acum un an. Daca tot ce scria acolo era adevarat, ar fi trebuit sa ma curat de mult), sa crezi ceea ce ti-au spus medicii, sa-ti iei gandul de la un posibil cancer si sa consideri aceasta problema rezolvata.

| Uxellodunon a răspuns:

Daca ti-au zis doctorii ca nu ai nimic, probabil ca nu ai nimic, sau se refereau numai la cancer?
Din ce ai zis tu ai poliadenopatie reactiva, din moment ce sigur nu ai cancer. E posibil sa fi rezultat dintr-o infectie, dar daca analizele au iesit bine, probabil ca ti-a trecut.

| UtilizatorAlex a răspuns:

Salut! Poate că niște ședințe de masaj de drenaj limfatic te-ar ajuta.