| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara!
De câteva zile mă confrunt cu niște simptome foarte supărătoare și am zis să cer o părere orientativă aici, înainte de a merge la medic.

Simptomele ar fi următoarele: dureri în frunte, amețeli persistente și uneori destul de puternice, durere în jurul urechii stângi (rareori se simte ca și cum doare din interior), dureri de nas chiar între ochi (coboară și puțin mai jos), dureri în spatele ochilor și usturime la nivelul lor (am și multiple vene mici și roșii pe zona albă, pe care nu le aveam până acum), oboseală foarte mare (parcă am ochii constant obosiți), dureri de față resimțite ca o apăsare, uneori dureri sub maxilar (tot stânga), piele foarte rece la nivelul feței (mai ales al nasului), și uneori stări de greață și dureri în spatele capului.
M-am gândit că ar fi sinuzită, dar nu sunt singură și căutând pe net doar m-am panicat, pentru că scria că un anumit tip de sinuzită duce la meningită și septicemie.

Țin să menționez că aceste simptome se accentuează la frig și mai ales seara. De asemenea, cedează cât de cât (și până următoarea zi/seară) cu ParaSinus.

Voi ce credeți că ar putea fi? Dacă chiar ar fi sinuzită, cât credeți că durează până când aceasta să dea complicațiile menționate mai sus?

Vă rog să răspundeți cu seriozitate, dacă știți. Cer doar o părere orientativă până când ajung la medic (majoritatea medicilor sunt disponibili abia din aprilie, nu știu de ce, sun mâine să verific), ca să nu îmi pierd calmul.

Mulțumesc! O seară frumoasă tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul de familie ce zice? Ai fost la el? Daca nu ai fost du te la el.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Din păcate, cam evit să merg la medicul de familie. Nu vreau să fiu rea sau mai ştiu eu cum, dar oricând am mers la dânsul, mi-a zis că am roşu în gât sau ceva banal, tratament cu nurofen şi cam atât, ca ulterior să aflu că acele simptome erau de la ceva mai serios. Pare genul de medic băgat pe pile (cam asta bârfeşte şi lumea).

Mă gândeam să îmi fac programare la un ORL, pare ceva în acel domeniu, dar am şi programare la medicul internist, pentru că mai am şi alte simptome pe lângă, şi poate m-ar putea îndruma acesta mai bine. Am zis, totuşi, să caut şi o părere aici pentru că m-am panicat puţin de la chestia cu meningita şi septicemia şi abia îmi mai vine să dorm (având în vedere oboseala ochilor şi ameţeala de acum)... :/

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai avut covid atunci acestea sunt sechele post covid, daca nu ai avut covid atunci poti avea sinuzită, mergi la ORL, ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am avut covid. Am făcut nenumărate teste rapide, dar au ieşit negativ (presupun că din toate, măcar unul ar fi trebuit să arate dacă chiar exista virusul în organism, sau cel puţin aşa li s-a întâmplat multor cunoscuţi de-ai mei). Am 23 de ani şi sunt fată. Mulţumesc pentru timpul acordat pentru a răspunde!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi inainte si multa sanatate i ti doresc.

| Paparuderuderuderuderude a răspuns (pentru anonim_4396):

Știi că poți să îți iei dosarul și să te muți la alt medic nu?

| anonim_4396 explică (pentru Paparuderuderuderuderude):

M-am gândit la asta mai demult, dar, din moment ce am apelat la el doar pentru trimiteri, tratându-mă la alți medici, am uitat complet și de opțiunea de a mă muta la un alt medic de familie... laughing

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

"Din păcate, cam evit să merg la medicul de familie."
Daca nu te intelegi cu el, schimba-l. Ai dreptul asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa mergi la un NEUROLOG, fiindca probleme tale pot fii de o alta natura, multa mai serioasa decat o sinuzita banala.
Cat de mult stai pe telefon?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

În ultimul timp, destul de mult, aproape toată ziua, deoarece încerc să îmi ocup timpul cu ceva, ca să nu mă panichez. Acum mă confrunt cu o stare foarte ciudată.
Fac tratament cu Azitrox, iar azi, după ce am luat pastila, am realizat că am uitat să iau Omez înainte sau după aceasta, și a început să mă doară rău stomacul. După asta, am avut scaun moale, închis la culoare, și am început să tremur fără a-mi fi frig (din contră, este foarte cald în casă), să transpir având pielea foarte rece, să am o stare de greață și să nu mă pot opri din acel tremurat (plus stare de panică, că mi se întâmplă ceva grav). Ce ar putea fi? Pare ceva foarte urât, grav...

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Telefonul nu va trebuii sa-l mai folosesti de azi inainte, decat pentru a suna scurt sau raspudne la mesaje, fiindca radiatiile produse de el, duc la cancer pe creier.
Sper din toata inima sa ma insel asupra acestui lucru atat de grav, si sa nu fie adevarat, dar simptomele pe care le ai, si durerile de cap si in spatele urechii, practic in creier, pot fii de la aceste radiatii care ti-a afectat creierul.
Tremuratul si atacurile de panica sunt de la frica care te afectaeza. Statul pe electronice si pierderea noptilor iti afecteaza direct santatea!
Mergi al culcare de la 9.30-10 seara, ca creierul tau sa se odihneasca si sa produca 2 hormoni vitali (serotonina si melatonina) care se produc NUMAI CAND DORMIM intre 10 si 2 noaptea. lipsa pe o perioada indelungata a caestor hormoni declanseaza boli psihice, inceapnd cu depresie, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenie, diabet si chiar cancere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze pentru greseli, am corectat textul, va apare peste cateva minute happy

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu m-am gândit niciodată atât de departe la asta, dar pare foarte plauzibil. Acea durere la ureche nu este în spatele ei (adică după ea, nu în interior), ci în față (adică spre obraz, nu știu sigur să explic...), dar tot voi încerca să o las mai moale cu telefonul, pentru că și căutatul pe internet mă panichează.
Din ce am observat, tremuratul a început după ce am luat acel antibiotic. A început cu o durere severă de stomac, am mâncat puțin, apoi a apărut greața și scaunul moale (aceste simptome erau trecute ca fiind reacții adverse), dar după am început să tremur incontrolabil, deși este cald în cameră, și să transpir abundent (pielea mea e rece, nu știu dacă se pot numi transpirații reci). Senzația este ca aceea avută când ai febră, ba chiar mă ustură și ochii, dar eu mi-am luat temperatura și era doar 37.2. Am luat o aspirină în caz de orice, poate nu e bine, dar m-am mai calmat momentan. Încă îmi e frig, dar cald în același timp, și nu neg, poate e și anxietatea, pentru că am citit acea chestia, că unele sinuzite pot duce la meningită și septicemie, și asta m-a panicat destul de mult. Am încercat să dorm, dar m-am trezit brusc, eram fleașcă și tremuram extrem de rău. Pulsul este normal (nici prea mare, nici prea mic, în jur de 86 de bătăi pe minut), iar tensiunea 11/8. Mi-e doar teamă să nu fie ceva grav, mă abțin să nu sun la urgențe, să mă creadă vreo nebună... laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum cativa ani a fost pe postul national al televiziunii australiene, un medic neurochirurg renumit, care a tras un semnal de alarma in folosirea exagerata a telefonului si legatura lui directa cu tumorile pe creier.

Uite aici aici video:
https://www.youtube.com/watch?v=_fDPZPIaT_4

| Yuoia a răspuns:

Ce tot spuneti voi ca medicii sunt disponibili abia... in cateva luni?
Medicul de familie era disponibil din prima zi cand aveai tu aceste simptome.
Nu totul se rezolva on-line ca si cum ai cumpara o pereche de ghete.
Poate fi sinuzita sau poate fi ceva mult mai grav.

| anonim_4396 explică (pentru Yuoia):

Da, și medicul de familie îmi dădea trimitere la anumite specialități, sunam să fac programare și... Surpriză, disponibili abia din aprilie. Am sunat la multe policlinici și mereu a fost acesta răspunsul. Chiar azi m-am programat la endocrinolog (cu alte probleme) și mi-au zis că au loc abia în mai... laughing