| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! De câteva zile simt că burta mea este umflată, parcă prea plină, ca și când aș avea ceva în burtă. Am și câteva gaze, căci burta mea tot se aude ciudat. Ar putea fi o simplă balonare sau am putea discuta despre o sarcină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Un test de sarcina ti-ar raspunde la a doua intrebare.
Iar daca esti balonata evita o perioada legumele care baloneaza(varza, fasole, mazare), dulciurile si paine proaspta pufoasa.
Mananca incet si mesteca bine, fructele evita-le sau consuma numai pe stomacul gol. Ceaiul de fenicul, chimen, anason te ajuta precum si carbunele medicinal pentru gaze.
Miscarea fizica preintampina balonarile si ajuta la combaterea lor. Scurta plimbare dupa masa, ajuta tranzitul bolului alimentar.

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Scaun si gaze ai? Daca da, nu e nimic de care sa-ti faci griji prea mari. De sarcina nu se poate pune problema. Cand incep sa se vada modificari la burta deja ar trebui sa-ti fi dat seama de vreo 3-4 luni ca ai o sarcina, din absenta ciclului menstrual.

| Annamaria21 a răspuns:

Esti balonata.

| eminescuhipiot a răspuns:

Incearca o cura cu lichide, intr-un weekend consuma numai sucuri de fructe si legume stoarse in casa, supe sau ciorbe strecurate si iti recapeti abdomenul plat.