| anonim_4396 a întrebat:

De hemoroizi se scapa doar chirurgical? Nu am medic de familie si nu stiu cum sa procedez. Folosesc crema da nu o disparut. Acord funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este nevoie de chirurg doar în cazuri foarte avansate și rare. O să te recontactez și rezolvăm medical, fără medic de familie. Curaj.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ok, va multumesc si astept mesajul dumneavoastra.

| Werrich a răspuns:

Bună seara, nu doar chirurgical.

Proceduri minim invazive
Pentru hemoroizii cu sangerare persistenta sau durerosi, medicul iti poate recomanda proceduri minim invazive. Acestea se fac in ambulator.

- Ligatura cu benzi de cauciuc. Medicul va plasa una sau doua benzi de cauciuc in jurul bazei unui hemoroid intern, pentru a opri circulatia sangelui la nivelul lui. Hemoroidul se va usca si va cadea in mai putin de o saptamana. Este eficienta pentru cei mai multi pacienti, chiar daca este insotita de sangerari dupa 2-4 zile de la efectuarea ei.

- Scleroterapia. Procedura consta in injectarea unei solutii chimice in tesutul hemoroidal, ceea ce duce la micsorarea si disparitia hemoroizilor.

- Coagularea. Tehnicile de coagulare folosesc laserul sau lumina infrarosie. Coagularea duce la micsorarea sau disparitia hemoroizilor. Are efecte secundare minore, dar poate cauza disconfort si poate duce la reaparitia hemoroizilor.

- Tratament cu radiofrecventa – procedura Rafaelo.

https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/hemoroizii

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Nu sangerez, nici nu simt cine stie ce durere, vreau doar sa dispara. e extern nu intern. cu supozitoare nu dispare?

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Supozitoarele ajuta numai pe termen scurt, deci trebuie sa iei mereu. Intervențiile medicale sunt pe termen lung.

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Sper sa nu imi ia prea multi bani ca nu am medic de familie, adica am da nu lucrez deci nu o sa imi dea trimitere va trebui sa platesc eu tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.google.com/......tie/%3famp
Poti citi aici mai multe lucruri.
Daca hemoroizii produc doar disconfort moderat, medicul iti va recomanda creme, unguente sau supozitoare. Acestea contin compusi precum hidrocortizonul sau lidocaina, care combat durerea si mancarimile, cel putin temporar. Tratamentul medicamentos cu substante venotrofice (Ginkorfort, Detralex, Revada, Venoruton, Tarosin, Vitamina C, etc.) poate aduce o oarecarea ameliorare.

Trombectomia hemoroizilor externi
Daca s-a format un cheag intr-un hemoroid extern, medicul il poate indeparta printr-o incizie simpla. Eficienta procedurii este maxima daca este efectuata in primele 72 de ore de la aparitia cheagului.