| CatalinaCataa a întrebat:

De vreo 4 luni au inceput sa-mi apara niste "vergeturi " pe fese,apoi pe solduri si picioare,sunt ca niste vene sparte. Mentionez ca nu am varsta la care pot aparea vergeturile, am doar 16 ani, 162 cm si 47 kg. Sunt foarte ingrijorata, arata atat de urat. Imi puteti spune ce sunt sau daca ati mai intalnit cazuri asemanatoare.ce este de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Par a fi venectazii (un semn al insuficientei venoase cronice), nu vergeturi. http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-varice

| SimonaCristina a răspuns:

Daca ai slabit brusc asa apar. Fa un consult de specialitate. Sanatate!

| CatalinaCataa explică (pentru SimonaCristina):

Nu am slabit, m-am ingrasat, vreo 5 kg.