| legendaryman11 a întrebat:

Salut, am 14 ani si de vreo 4-5 luni mi-au aparut vergeturi. Pe mâini, pe piept, pe solduri si pe picioare. Mi-e rusine si am zis sa ma afisez aici. Ceva metoda de rezolvat vergeturile de acasă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar vergeturile nu dispar si nu se rezolva, cu ele ramai pe viata.
Vregeturile sunt crapaturi ale pielii, din cauza ca te-ai ingrasat foarte mult, intr-un timp foarte scurt si pielea s-a intins si crapat.
O piele crapata nu se poate lipii cu nimic, ramane asa pe veci, dar culoarea lor se va schimba din rozaliu in violet si apoi, in alb.

| Eireann a răspuns:

Din pacate nu prea exista. Se poate face un tratament cu laserul care le imbunatateste aspectul dar nici acesta nu le face sa dispara de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Băiat sau fata?
Am si eu, mai degrabă eu am vene sparte ( niste vene movalii si ca panza de păianjen).
Nu e ceva rusinos!
O sa treaca cu timpul, dar poti merge si la medicul de familie!

| DanaDaniellllla a răspuns:

Bio oil, caută în farmacii și respectă regulile ( da te dai de doua ori pe zi, timp de trei luni). Vergeturile sunt normale in procesul de creștere

| HAPPyAndSAd011 a răspuns:

Cred ca aloe vera. cauta pe Youtube poate gasesti