| Alinnnn a întrebat:

Deci de vreo 5 zile incoa nu mai pot sa ies. Stau pe veceu cu orele, ma screm, ma gandesc la ceva frumos si degeaba nu iasa afurisitu' puiut.
Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Ceai verde

Ceaiul verde este recunoscut pentru puterea sa de a accelera activitatea metabolismului si procesul de slabire, dar si pentru actiunea sa detoxifianta, diuretica si laxativa.

Cum se prepara: pune un litru de apa la fiert, iar cand aceasta da in clocot, adauga o lingura de frunze de ceai verde, stinge focul si acopera ibricul. Dupa 10 minute strecoara ceaiul, iar cand nu mai frige, poti incepe sa bei. Nu adauga zahar in ceai. Mai degraba poti pune o felie de lamaie.

Crusin

Ceaiul de crusin este utilizat de foarte multe persoane care sufera de constipatie (inclusiv constipatie cronica), de aceea ocupa un loc fruntas printre ceaiurile laxative. Mai sunt la Plafar pastile herbolax.Sunt foarte bune.

9 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Incearca mai intai cu o ceasca de cafea. Daca "puiutul" se incapataneaza, convinge-l cu laxative.

| Eღilia62 a răspuns:

Hai ma chiar asa de 5 zile esti constipat? Ma mir ca n-ai explodat.

| curlyhair a răspuns:

Ia lacasative

| contpublic a răspuns:

Pai bea mai multe lichide, ciorbe, apawinking

| PotatoMustDie a răspuns:

Daca pompa merge la chiuveta, atunci merge si la tine laughing)

| Lucrian a răspuns:

Asa la urgente... merge un laxativ (dulcolax ceva...), insa constipatia e o problema foarte grava. Din cauza ei poti ajunge la cancer la colon (si nu numai). Trebuie sa rezolvi lucrurile urgent din punctul meu de vedere. Eu le-am rezolvat si acum sunt mai fericit ca niciodata.

constipatie inseamna sa nu iesi mai multe zile la rand (corect).
pentru unii constipatie inseamna sa nu poti sa iesi deoarece iti vine dar e foarte tare si nu poate iesi.

| Fotbalistul a răspuns:

Baga mana dupa elbig grin

| Lenesu a răspuns:

In cazurile de constipatie obisnuita, este indispensabila tratarea bolilor care slabesc puterea de contractie a muschilor abdominali, acolo unde exista. In marea majoritate a cazurilor insa, constipatia poate fi tratata printr-o dieta potrivita, care sa furnizeze intestinului suficiente resturi alimentare si sa favorizeze astfel evacuarea regulata si usoara. Micul dejun este obligatoriu, pentru ca exista un reflex care face ca contractiile intestinului gros sa devina mai active imediat dupa masa. Regimul va trebui sa cuprinda o cantitate mai mare de lichide reci care excita contractiile intestinale, alimente bogate in celuloza, care maresc bolul fecal si usureaza fermentatia, dulciuri concentrate (miere, dulceata, gem) care favorizeaza producerea fermentatiilor intestinale, o cantitate crescuta de grasimi pentru a excita secretia si excretia bilei si implicit contractiilor intestinului, alimente bogate in vitamina B1, ca drojdia de bere si painea neagra.

| TheBlindMan a răspuns:

Porumb cu lapte si pe urma bei apa si mananci o para ...si ii dai K.O. la stomac big grin