| irry a întrebat:

Bună seara. Doresc să mă adresez în special celor care au avut probleme cu sinuzita. Aș vrea să știu în primul rând dacă sinuzita implică neapărat o secreție nazală? (fie ea de tip puroi sau altele).
Mă confrunt frecvent cu dureri în zona tâmplelor,ochilor, nasului și chiar mi se umflă pleoapele.(Nu prezint nas înfundat sau alte secreții..doar îl simt permanent uscat.)Aceste dureri sunt însoțite mereu de greață. La doctor mi s-a spus că am sinusurile inflamate,aș dori câteva remedii naturiste, menționez că durerile sunt insuportabile însoțite de o greață profundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, sinuzita nu implica secretii nazale obligatoriu, ci de obicei. Tu descrii o sinuzita cua spect cronic, poate alergic, care nu se asociaza decat rareori cu secretii nazale. Nu cred ca e cazul sa te tratezi babeste, mai bine mergi la medicul ORL-ist si respecti tratamentul prescris de acesta

| Dianaㄨ a răspuns:

Am avut probleme cu sinuzita, dar cel mai bine iti poate da sfatul un medic ORL-ist, nu noi.
Nici eu nu prezentam nas infundat, dar in rest aveam aceleasi simptome ca si tine. Remedii naturiste? Nu mi-a dat. Mi-a dat insa si o apa de gura cu care sa fac gargara pentru ca secretiile de pe caile nazale ajung si la nivelul cavitatii bucale, al gatului si picaturi, pastile, etc.
Mergi la ORL.