| Gabidan2000 a întrebat:

Buna seara, dragi colegi! Sunt diagnosticat cu varicocelul de câțiva ani. Sunt sportiv, depun efort intens si la sala si pe teren. De curând am fost la doi medici. Amândoi mi-au spus ca e varicocel de grad I/II, ca nu e de operat, doar dacă ma deranjeaza sau in momentul concepției nu sunt rezultate. Ce am uitat sa ii întreb este cum sa ma protejez cât de cât cand fac sport sa nu se mai umfle venele asa tare. Asta nu e doar de la greutăți, pentru ca se umfla venele si atunci cand strănuți sau orice efort cu presiune abdominala, dar in sala este normal... Niciunul nu mi-a zis ceva sa ma las de sport sau ceva, cred ca as muri. Oare purtarea de lenjerie tip slip, ma poate ajuta? Adevarul e ca nu mai port slip de ani de zile. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Mie medicul mi-a zis ca am un mic varicocel pe dreapta, sa port chiloti slip, sa evit ridicarea greutatilor, statul mult pe scaun si cam atat. Cu timpul risti sa nu mai faci copii, atata tot. De operat degeaba se opereaza, apare la loc.

| Gabidan2000 explică (pentru GdX):

Evita ridicarea greutăților, însă presiunea abdominala o faci si prin simplul ieșit la wc sau ma rog alte chestii. Chiar nu mi-a zis nimic de efort.

| GdX a răspuns (pentru Gabidan2000):

Ca te duci o data sau de doua ori pe zi la buda...nu e cine stie ce. Eu ti-am zis ce mi-a zis mie. Tu poti merge si la alt medic pentru o a doua opinie.

| Gabidan2000 explică (pentru GdX):

La doi am fost. Unul generalist, cred ca cel mai bun din oraș si la medlife la un urolog. Sunt terminat. sportul e tot ce am si pentru ce lupt. Din asta îmi câștig existența. Chiar îmi e frica