| Estoniu a întrebat:

M am operat de hernie inghinală, de fix 4 luni (3 Martie ). Recuperarea a mers OK, nu am facut efort fizic intens si nu am carat greutăți mari. As vrea sa ma apuc de sala. Este indicat totuși sa ma apuc acum? Domnul doctor mi-a zis fara efort susținut pe o perioada intre 6-8 saptamâni, iar acum ma simt apt. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SilviaPunct a răspuns:

Depinde ce fel de antrenament vrei sa faci. Cel putin teoretic nu ai voie sa faci efort mare 4 luni cat timp ii ia organismului sa 'inglobeze' plasa. Daca vrei sa te antrenezi poti face exercitii si aparate pentru grupe de muschi dar sa incepi cu bratele de exemplu. Si sa incerci sa nu iti fortezi mult abdomenul cel putin la inceput. (Daca ai un instructor mai intreaba-l pe el, eu la aparatele pentru baieti nu ma prea pricep).

| Estoniu explică (pentru SilviaPunct):

Mersi frumos, ai dreptate. Ceva care sa nu mi solicite Mușchii abdominali

2 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu cred ca e ok, pentru ca afectiunea de care ai fost operat e una destu lde grava! Sporturile pe care ai putea sa le practici ar trebui sa fie mai 'usoare' - in sensul de mers pe bicicleta la sala, stepper sa zicem, in rest doar te fortezi si se poate deplasa ceva pe acolo, tu nu stii si apoi te tragi de cap ca nu ai mai avut rabdare cand totul era in regula.
Vorbesc serios, fa exerictii usoare care nu te forteaza.