| liliana77any a întrebat:

Buna seara, dragilor!
Probleme cu alergiile persista, ce mai sfatuiti sa mai fac?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Incearca sa elimini alimentele cu potential alergen. Nu ma refer la E-uri cit la lactate, alcool, dulciuri procesate. Simplifica dieta cit mai mult. Dimineata fulgi de ovaz cu apa fiarta, la prinz orez cu legume si un piept de pui, seara ce o mai intra. O fructa, o salata, ceva de genul. Tine-te de o dieta de-asta macar o saptamana-doua si vezi efectul. P.S. Si eu am probleme cu alergiile de cand ma stiu (43 de ani acum) si am tras concluzia ca e o legatura strinsa intre alimentatie si incidenta episoadelor acute de alergie. Activitatea sexuala nu are nici o treaba, ca sigur vor fi si unii care vor comenta de treaba asta.

| liliana77any explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc frumos pentru indicatii, domnul doctor!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru liliana77any):

Ehehehe, de unde atita? Experienta m-a invatat una-alta. Uite, acum ca e sezonul, de la sarmale fac niste alergii de imi blestem zilele. Prea mica diferenta intre sarmale de porc, vita, pasare. In concluzie, pentru o viata fericita, zero sarmale. Dar apare problema cu placintele cu brinza sarata. Care imi plac foarte mult. Le elimin si pe alea, viata e mai trista, dar nu mai am probleme. Si asa mai departe.

| relian a răspuns:

Ai alergie la ce anume? Trebuie sa afli, dupa vezi ce se poate face. Daca e atit de greu, sau te deranjeaza asa mult, baga si tu ceva pilule, iti spun ceva care functioneaza, Zyrtec-D, sau Claritin-D.

Sigur o sa te simti bine, is ce le iei la 12 sau 24 de ore, ia si tu de ala de 24, asta daca ai alergie care se manifesta la nivel de ochi, nas, zona asta.
Alergii alimentare, pentru alea intreaba medicu, ori la farmacie, dar intreaba care ar fi cele mai bune, cele mai puternice, chiar daca se dau cu reteta, cel putin sa faca ceva, nu sa iei apa de ploaie si sa nu rezolvi nimic.

Insa nu exagera cu medicamentele astea.Aici in SUA ce am aratat eu mai sus, ti se da doar cu buletinu, te baga in computer si iti da o singura cutie pe luna.

Medicamentele asta, nu se iau zi de zi timp indenlungat, ma refer ani, pentru ca iti slabeste sistemul imunitar, dar daca le iei cum spune prescriptia, o sa fii in regula.

Alergiile cu exceptia celor alimentare, la care eviti sa maninci si nu ai probleme, apar pe sezon, alergenul ala nu-i tot timpul la nivelul de acum, te tijne o luan max doua, apoi sigur te lasa, urmeaza dupa anul ce vine si tot asa.

E bun daca ai afla la ce anume esti tu alergica, apoi cauti sa eviti pe cit posibil contactul cu agentii respectivi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aveam coșuri pe fața din cauza faptului ca mâncam jeleuri și suc acidulat! Emilina alimentele bogate în zahar și înlocuiește-le cu fructe!

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar acneea nu este alergie si invers!

| Dandinelle a răspuns:

Buna, ai fost totusi sa-ti faci un set de teste pentru alergii? sa vezi exact poate esti alergica si la altele. Pe langa tratamentul cu aerius sau altele, depinde ce alergie ai... poti vorbi cu medicul de familie pentru a gasi solutii pentru a-ti imbunatati viata de zi cu zi.

| Robert2526 a răspuns:

Cum se manifesta alergiile acestea? de unde stii ca este vorba de alergie?

| Konstantinos99 a răspuns:

Mutate in alt mediu, pe la bunici la tara! Sau o incercare de 3 saptamani

| AlexisZLS a răspuns:

Viziteaza medicul de familie.el stie cel mai bine ce sa ti recomande..doar daca nu apare vreun asistent printre raspunsuri
Ce pot face eu, trecand prin aceeasi chestie, este sa ti recomand ce folosesc eu de obicei pentru alergii:Xyzol, respectiv Aeriuslaughing

| healerdx7 a răspuns:

Ce alergii?
Du-te la un alergolog sa iti recomande analize pentru depistarea alergenilor la care esti sensibila, apoi ii eviti unul cate unul pana depistezi care e responsabil pentru simptomatologia resimtita.

| elen123 a răspuns:

Buna, du te la medicul de familie sau doc. Dermatolog... daca nu vrei, te poti duce la farmacie cand ai alergii si iti zic doamnele de acolo ce ai putea avea si ce ai putra lua (nerecomandat)... Funda?hee hee)