| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor.as avea o intrebare mai delicata. a suferit sau sufera cineva de depresie? pentru ca as avea niste intrebari legate de acest subiect.va rog rasp pentru ca am o nedumerire.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Skeez a răspuns:

De ce nu incerci sa vorbesti cu el? chiar daca pare ( poate chiar este ) insa daca nu vei reusi sa vorbesti odata cu adevarat cu el si sa discutati problemele voastre ( el nu vrea sau pur si simplu nu te intelegi cu el ) atunci nu cred ca aveti ce cauta impreuna
E doar un sfat de aici in colo tu decizi ce si cum faci dar daca continui asa te distrugi si pe tinewinking

| dyana18 a răspuns (pentru Skeez):

Deci suntem impreuna de 3 ani si ne iubim f mult dar nu ii place sa se certe at prefera sa nu discute. dar cand am ceva pe suflet mereu ma descarc la el si cand vede in c star sunt at ma intelege si isi cre scze... poate incet incet se va mai mauriza putin si va intelege cum trebui sa te comporti intr'o relatie. oricum iti multumesc mult

| Skeez a răspuns (pentru dyana18):

Npwinking tu ne-ai cerut ajutorul

si cum ai zis si tu poate ca incet incet se va rezolva de la sine
Succes happy

| dyana18 a răspuns (pentru Skeez):

Multumesc:-)

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am trecut prin depresie dar mi-a trecut.

| costis a răspuns:

Iti recomand sa practici un sport; daca ai rude la tara, sa mai ajuti la treaba (si chiar acasa la tine); si in general sa observi daca cei din jur au nevoie de ajutor (pe care l-ai putea da).

| dyana18 a răspuns (pentru costis):

Di pacate nu sunt eu ro..nu am unde sa merg la tara..sunt toata ziua in casa..nu'mi gasesc nici de lucru. poate ca si chestia asta ma deprima intr'un fel.

| pwp a răspuns:

Nu stiu daca la mine a fost depresie...
Plangeam incontinuu pentru ca ma simteam mereu singura. E si cazul tau?

| Skeez a răspuns:

Poate ar fi mai bine sa scrii direct problema ta astfel ne-ar fi mai usor sa te ajutam, dar daca vrei sa continui sa astepti pe cineva cu care sa vorbesti pe privat e alegerea ta dar vei primi rezultatul dorit mai greuwinking

| dyana18 a răspuns (pentru Skeez):

Multumesc ca vrei sa'mi asculti "problema"..nu o consider o mare problema..doar ca ma preocupa starea mea uneori..am dat mai multe detalii despre intrebarea mea.

| Anq209 a răspuns:

Și eu am trecut printr-o depresie serioasa. Ce vrei să știi?

| dyana18 a răspuns (pentru Anq209):

sad..imi pare rau.si care au fost simptomele la inceput?

| Anq209 a răspuns (pentru dyana18):

Păi..eram tristă, mă simnțeam singura, nu aveam poftă de nimic, plangeam și simnteam ca lumea mea s-a prabusit.

| dyana18 a răspuns:

Va multumesc ca ati raspuns.nu stiu daca e depresie..deci treaba e cam asa: am o relatie si ne certam des..seara mai ales plan incontinuu si simt de parca nimeni nu ma poate intelege si am ganduri relesad..park aia ar fi ultima scapare.plang si cand stau in casa, singura..imi vine pur si simplu sa plang..nu stiu in c fel sa iau aces lucru.cateodata ma sperie si pe mine.ma simt ranita...ptk nu mai e cum a fost..si atunci plang.si mai ales..cand el este indiferent cu mine, adica nu ma asculta..doarme cand eu sufar devin agresiva si il lovesc.park sunt alta persoana.sadnu imi place deloc..nu'mi sta in fire sa fiu atat de rea.sad