| ioanalexandra345 a întrebat:

Este bine sa iau o aspirina pentru accelerarea menstruatiei? Asa am fost sfatuita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu va aduce menstruatia mai repede. Dar va determina o sangerare mai abundenta cand se produce menstruatia (daca nu esti insarcinata sau nu ai vreo boala care sa determine intarzierea ei). Nu inteleg de ce ai vrea o sangerare mai abundenta...

| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea oricarui medicament sau leac babesc este total ineficient. Pornirea menstruatiei care face parte din ciclul menstrual este dirijata strict HORMONAL si se produce numai dupa "programare". Sanatate!

| PsyhoChild a răspuns:

Nu face asta.Acel ciclu trebuie lasat asa cum este el.

| ioanalexandra345 explică (pentru PsyhoChild):

Sunt panicata pentru ca pe dara de 2 mai am avut contact sexual neprotejat fara sa isi dea drumul in mine. In mai mi-a venit ciclul normal, pe 12 si in iunie tot pe 12. Am facut un test chiar la 2 luni jum de la act si a iesit negativ, oricum am un ciclu neregulat, mi-a intarziat si 6 luni.

| PsyhoChild a răspuns (pentru ioanalexandra345):

Cum spuneam.Nu ai ce face in privinta asta.Este ceva natural. Vorbeste cu mama ta deoarece si ea trece prin asta si iti va spune ce e bine de facut. Poti sa ii spui si despre actul sexual (doar ei!) daca ai o relatie buna cu ea.

| Ralukafay a răspuns:

Nu,iti poti deregla menstruatia.De ce ai vrea o menstruatie abundenta? Ai vreun motiv anume?

| LadyDee89 a răspuns:

Cati ani ai? nu stiu cat de eficienta e aspirina in asa ceva, dar o vizita la ginecolog iti face bine! daca ai avut contact acum 2 luni si ceva si ai facut si test, clar gravida nu esti! Anticonceptionalele iti pot regla menstruatia si te feresc si de sarcini nedorite! oricum ar trebui sa te protejezi, poate te alegi si cu vreo boala

| ioanalexandra345 explică (pentru LadyDee89):

17 jumatate. Multumesc de sfat. Clar daca mi-a venit nu am ce sa am pentru ca menstruatia elimin endometrul batran in care urma sa se instaleze" sarcina".