| Rauldragomircristian123 a întrebat:

Bună seara!
Eu când dorm mă doare spatele, dar dimineața mă trezesc și cu durere de spate și de cap.Ce trebuie sa fac că sa scap de problema aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Verifica salteaua pe care dormi. Daca e vreo deformare, cit de mica, acolo e raspunsul. Caci iti modifica pozitia coloanei intr-un mod defectuos. Sau daca e prea moale, nu e bine. Eu am avut probleme la coloana de pe urma unui accident, si de cand mi-am facut o rama de scinduri pusa pe pat, si pe ea un topper de la Dormeo, de doar 4 cm, nu mai am probleme. E suficient de tare sa faca bine la coloana (de regula dormitul pe tare amelioreaza durerile de spate), suficient de moale sa nu fie inconfortabil.
Si incearca sa dormi fara perna, sau cu capul cit mai jos, e cel mai sanatos pentru el.
2) Verifica... spatele. Daca te-ai lovit pe undeva, nu e de mirare ca te doare. Durerea initiala poate a trecut din locul loviturii, dar, zona fiind sensibila, poate sa apara pe moment dureri datorita unei posturi gresite in timpul somnului.
3) Daca ai verificat ambele, si e totul OK, trebuie sa te verifice un medic.

| DjSannan a răspuns:

Buna seara. Acest lucru poate avea mai multe cauze, așa că ar putea fi util să mergi la un medic pentru a obține un diagnostic mai precis. Există câteva lucruri pe care le puteți încerca pentru a ușura durerea de spate și de cap:

Încearcă să dormi pe un pat confortabil și pe o saltea potrivită pentru tine. Dacă salteaua este prea tare sau prea moale, poate cauza durere de spate.

Pune un pernă sub genunchi când dormi pe spate și una între genunchi când dormi pe o parte. Acest lucru poate ajuta la menținerea coloanei vertebrale într-o poziție corectă.

Încearcă să eviți să dormi pe burtă, deoarece aceasta poate afecta poziția coloanei vertebrale.

Încearcă să faci exerciții de întindere și încălzire înainte de a merge la culcare.

Încearcă să bei apă suficientă pe tot parcursul zilei, deoarece deshidratarea poate cauza durere de cap.

Evită să bei alcool și să fumezi înainte de a merge la culcare, deoarece acestea pot agrava durerea de cap.

Dacă problema persistă după ce încerci aceste lucruri, ar trebui să mergi la un medic pentru a obține ajutor. Sper că informațiile acestea sunt de ajutor și că te simți mai bine curând