| Augustin_Baldovin_1982 a întrebat:

Am 31 de ani si cam 3-4 zile pe saptamana cand ma trezesc dimineata ma doare spatele. Dupa ce ma dau jos din pat mai ma doare spatele vreo 2minute maxim si apoi nu mai am nimic. Merg la sala de 4 ori / saptamana, dar nu ma doare niciodata, ci doar dimineata cand ma trezesc. Daca reusesc sa dorm pe o parte, nu ma trezesc cu dureri de spate, dar ma tot zvarcolesc toata noaptea. Salteaua e noua, cu spuma, cu toate tehnologiile astea noi. Am mai pus si inca o saltea aditionala de 6cm numai din spuma si tot aceeasi problema. Am fost la doctor - > "sanatos tun dom'le", facut fizioterapie... frectie la picior de lemn...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca ai fost la doctor si la fizioterapie, cred ca de vina este salteaua. Nu conteaza ca este din ultima generatie, salteaua trebuie sa se potriveasca greutatii si corpului tau. La fel de bine poate sa fie si vorba de o saltea pe arcuri care ti se potriveasca. Incearca alte saltele si vezi cum te simti, daca ai cum sa incerci alte paturi. big grin

| Augustin_Baldovin_1982 explică (pentru OoBunnyoO):

E posibil sa fie si de la saltea, nu zic nu... alte saltele am mai incercat big grin, dar pe aceeasi saltea uneori ma doare spatele, uneori nu. Daca as putea dormi in picioare ar fi ideal. Am facut si analize la urina ca ma gandeam sa nu fie de la rinichi, dar sunt toate foarte OK.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Augustin_Baldovin_1982):

Depinde cum dormi si cum se asaza coloana pe saltea. Nu este de la rinichi. Este fie o problema de la muschi, fie de la coloana. Poate mergi prea des la sala, iar muschii nu au timp sa se regenereze. In timpul zilei ei se incalzesc si nu te mai dor, insa noaptea in timpul somnului se contracta. Daca ai un muschi obosit, ma refer la cei mici care sustin coloana, va reactiona la fel ca o intindere de muschi si te va durea mai mult cand te trezesti, decat atunci cand ii folosesti. Incearca sa mai raresti perioadele in care mergi la sala si ai grija sa fie intotdeauna intre zilele cand mergi la sala, cate o zi de pauza.

| giony54 a răspuns:

Ai fortat coloana la sala si probabil si o raceala si asta este motivul.

| Augustin_Baldovin_1982 explică (pentru giony54):

OK, dar daca am fortat coloana, in mod normal ar trebui sa ma doara si in timpul zilei, nu doar dimineata.

| AdkVodka a răspuns:

Posibil ca la sala sa nu lucrezi corect exercitiile pentru spate. Fa o pauza o saptamana la spate la sala si vezi rezultatul.

| Augustin_Baldovin_1982 explică (pentru AdkVodka):

Din cauza aceasta... am facut pauza vreo 6-7 luni... si tot aceeasi problema si in aceasta perioada.