| Mehachikome12345678910 a întrebat:

Bună seara, îmi cer scuze că pun această întrebare atât de târziu, dar mă confrunt din nou cu o problemă. Mi-a crescut peste o măsea gingia si este dureroasă doar când apăs. Nu știu ce să fac. După cum am spus în celelalte întrebări, nu este niciun cabinet stomatolog prin preajmă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tot stomatologul te rezolva oricat l-ai ocoli tu.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru darrio2007):

Nu este stimatolog prin zonă. Măseaua pare infectată, dar tot odată ar părea că, crește.

| Iote a răspuns:

Peste masea? Sau peste un ciot de masea rupta, peste radacina?
Te duci frumusel la un sotomatolog la 40-50 km si rezolvi problema.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Iote):

Este peste măsea, și repet, nu este niciun stimatolog prin zonă, este în alt județ cel mai apropiat. Fac 200 km până acolo.

| florin926481f a răspuns (pentru Mehachikome12345678910):

Mi e greu sa cred ca nu dai de un stomatolog in judetul tau, doar nu stai in varf de munte.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru florin926481f):

Păi eu chiar stau la munte, undeva unde nu sunt cabinete stomatologice.

| Pati2500c a răspuns (pentru Mehachikome12345678910):

Si daca ai o urgenta ce faci? Eu zic sa mergi la stomatolog, cei din zona ta ce fac? Si mie imi e greu sa cred ca nu poti apela la unul

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Pati2500c):

În zona mea nu sunt mulți oameni, și ei zac de durere. Unii chiar s-au mutat în alte județe pentru a avea la îndemână spitale/cabinete stomatologice. Dacă apelez unul, cu ce m-ar ajuta? Doar nu vine la mine acasă să vadă ce am la măsea. Pare că, crește. Dacă așa este, cred că mă va înjura rolling on the floor)))

| Pati2500c a răspuns (pentru Mehachikome12345678910):

Pai tocmai, nu o sa treaca de la sine. Conteaza sanatatea. Treaba ta, sa stii ca anual trebuie facut control la stomatolog. Eu zic sa faci un efort sa ajungi la unul. Daca doar il apelezi nu are ce face mare lucru, trebuie sa te vada

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Pati2500c):

Știu, voi încerca să fac cumva.

| Pati2500c a răspuns (pentru Mehachikome12345678910):

Buna alegere, multa bafta happy

| Iote a răspuns (pentru Mehachikome12345678910):

Nu cred ca ai stomatolog asa departe. S-au inmultit ca ciupercile si ii gasesti peste tot.
Apoi, daca a crescut asa de mult incat este peste masea, inseamna ca e ceva foarte grav acolo. De la infectie pana la... nici nu vreau sa spun. Du-te la 200, la 500 km dar mergi cat mai repede si rezolva problema.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Pati2500c):

Mulțumesc.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Iote):

Totuși, eu m-am uitat foarte atentă la măsea, și ar părea că, crește. Nu a crescut peste măsea mult, doar o bucățică de gingie este la suprafață, peste gingie. Am avut-o ceva timp, deși nu am avut dureri și nu s-a extins.

| Speranta12 a răspuns (pentru Mehachikome12345678910):

Este infectie in acea bucata de gingie ce a crescut. Stiu ca si eu am avut. Trebuie sa te duci la un dentist bun sa iti scoata puroiul si sa-ti scoata nervii, altfel o sa mori de durere peste ceva timp.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Speranta12):

Am avut o multa vreme, si nu am simțit durere. Nu este umflată gingia. Deci nu cred că este infecție.

| Speranta12 a răspuns (pentru Mehachikome12345678910):

Ai spus clar "Mi-a crescut peste o măsea gingia, si este dureroasă doar când apăs. " Exact asa am avut si eu. Te poate tine mult timp asa, dar va ceda la un moment dat. ACOLO ESTE PUROI INAUNTRU, STIU MAI BINE DECAT TINE, PENTRU CA EU AM TRECUT PRIN ASA CEVA SI AM FOST LA DENTIST. PLUS, MI-A FACUT SI O RADIOGRAFIE SI SE VEDE CLAR PUNGA DE PUROI DIN GINGIE LA RADIOGRAFIE. ESTE GRAV CE AI ACOLO. Mergi la dentist oricat de departe ar fi, CA ALTFEL O SA SUFERI TOT ANUL ASTA SI ANUL VIITOR

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Speranta12):

Vă rog frumos, nu este nevoia să folosiți caps lock, pot vedea acest comentariu și dacă nu folosiți caps lock. Într-un fel sau altul m-ați insultat. Cu tot respectul, nu vă dați mare expert, am înțeles că ați trecur prin așa ceva și a fost neplăcut, dar asta nu înseamnă că știți sigur ce problemă am. Mi-am dat seama că mă durea partea aceea de gingie deoarece, când am mâncat, o bucată de mâncare mi-a rănit gingia.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Speranta12):

Am aflat că, undeva în apropiere, este o femeie care a fost dentist. Voi merge și o voi întreba dacă știe care este problema. Îți voi spune ceea ce îmi va spune și dânsa.

| Speranta12 a răspuns (pentru Mehachikome12345678910):

Stai linistita, nu am o varsta prea mare, din contra laughing am scris asa pentru ca literalmente e GRAV. Trebuie sa te duci la un dentist bun, sa-ti faca radiografie si sa-ti dea intai antibiotice. In mod normal, n-ar trebui sa se apuce de treaba pana cand nu se retrage putin puroiul de acolo. Dar e stadiu acut, asa a fost si la mine, stiu cum e. Cu cat mai repede, cu atat mai bine. In ce zona stai?

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Speranta12):

Stau în zonă de munte. Deși, sunt vreo 2 cabibete stomatologice pe aici, sunt închise. Au avut niște probleme, din câte am înțeles de la vecini, și a trebuit să le închidă 3 ani, nu au intrat în detaliu, deci nu știu sigur ce s-a întâmplat.

| Cksihja a răspuns:

Poți merge la un dispensar poate găsești un stomatolog acolo.

| Pati2500c a răspuns:

Trebuie sa mergi la stomatolog si o va indeparta, altfel acasa tu nu ai ce sa ii faci si durerea va persista. Trebuie sa gasesti un stomatolog bun

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Pati2500c):

Am căutat, dar este foaaaaaaaaaaarte departe.