| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! In ce cazuri persoana depistată cu tuberculoza polmonară poate fi aptă pentru studii? și daca asemenea persoane bolnave (însă apte pentru studii conform avizului medical) pot sau nu pot fi contagioase? merci!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In cazul depistarii unui bolnav de TBC, acesta se interneaza automat intr-un spital de Pneumoftiziologie, si va urma tratament timp de mai multe luni. Avand in vedere ca tuberculoza este o boala extrem de contagioasa, nu este permis accesul bolnavului in colectivitate.

| BGDs a răspuns:

Tuberculoza nu mai este contagioasa din momentul inceperii tratamentului

| mymed a răspuns:

Persoana bolnava de tuberculoza nu mai este contagioasa la 2 saptamani de la inceperea tratamentului
http://mymed.ro/contagioasa-tuberculoza.html

| IMC90 a răspuns:

Apta pentru studii este oricum, ca doar nu afecteaza creierul happy

Tuberculoza este foarte contagioasa, de aceea o persoana bolnava de tuberculoza nu are voie sa mearga la scoala/liceu/facultate s.a.m.d

Trebuie sa fi inceput antibioterapia (tratamentul cu antibiotice) de ceva timp ca sa nu mai transmita bacteria.