| anonim_4396 a întrebat:

In ce cazuri persoana depistată cu tuberculoza polmonară poate fi aptă pentru studii? și daca asemenea persoane bolnave (însă apte pentru studii conform avizului medical) pot sau nu pot fi contagioase? merci!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Din momentul depistarii bolii, persoana trebuie sa stea cat de izolata se poate cel putin 6 luni de zile, timp in care urmeaza tratamente. De abia dupa cele 6 luni se poate spune in ce conditii acea persoana se poate intoarce la viata normala.

| Decebal a răspuns (pentru Minnie):

Deci să înțeleg că persoana în cauză a și trecut acel tratament de șase luni?

| Minks a răspuns:

Nu-i neaparat nevoie ca persoana sa faca doar tratamentul. Trebuie in primul rand ca stadiul contagios sa treaca. Am si eu un prieten cu TBC, un an a mers peste tot, timp in care nu a frecventat cursurile fiindca era infectios. Abia dupa un an si ceva a putut sa-si continue viata, acum nemaifiind nici o problema. In tot timpul in care el era infectios am stat in jur de 10 insi cu el fara sa stim, mare noroc am avut ca nu ne-am imbolnavit si noi.