| existential a întrebat:

O persoana care nu e asigurata medical la stat, poate plati lunar pentru a deveni asigurat? Persoana nu e student, nu lucreaza, desi e apta.
Daca da, ce obligatii are? Ex: beneficiaza de un tratament scump, 100% compensat de stat, care costa 20.000 lei. Ce se intampla daca persoana nu mai doreste sa fie asigurata la un moment dat? Vin executorii? happy
Multumesc

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O persoana care nu e asigurata medical la stat, poate plati lunar pentru a deveni asigurat? Da, făcând contract de asigurare cu CASS. Pentru a beneficia de această asigurare imediat după ce a făcut contractul, trebuie să achite costul unei asigurări minime pe 6 luni, cam 1300 lei, iar apoi lunar 200 lei. Atât timp cât plătește, este asigurat. Orice tratament inclus în această asigurare, este plătit de către stat. Dacă costul este aprobat, este și plătit. Dacă nu este aprobat, nu este plătit.

| existential explică (pentru sadrian46):

Multumesc. Daca stiti, unde se poate merge pentru a face asigurarea?

| sadrian46 a răspuns (pentru existential):

Se numește CAS, Casa de Asigurări de Sănătate. Caută pe Internet pentru localitatea sau zona geografică unde locuiești.

| existential explică (pentru sadrian46):

Multumesc.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate incheia un contract de asigurare de sanatate, pe perioada pe care o doreste, cu Casa de Asigurari de Sanatate.
Are obligatia de a plati lunar contributia, in functie de suma asigurata. Va beneficia de drepturile oricarui asigurat de sanatate, pe perioada cat contractul este valabil si plateste contributia.

| existential explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc. Daca stiti unde se poate merge pentru a face asigurarea?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, atata vreme cat isi plateste lunar din mana, la caseria CAS-ului.
Daca persoana respectiva nu mai doerste sa fie asigurata, nu mai plateste si gata, dar nici nu mai poate beneficia de consultati esau spitalizare gratuita, fiind nevoita sa plateasca fiecare consultatie si spitalizare.

| Frank51 a răspuns:

La majoritatea operațiilor comune costul este decontat de către stat dacă ești asigurat, dar la alte consultații și tratamente nu. Este de preferat să fi angajat, sau să plătești asigurarea doar în cazul în care urmează să faci o operație decontată, de regula se plătește pe ultimul an.