| GGeanina1978 a întrebat:

O persoana fara nici un fel de studii nici macar generale dar apta de munca poate fi angajata ca asistent personal al unei persoane cu handicap?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca este ruda de pana la gr.IV (verisori primari) sau obtine derogare, altfel se cer studiile obligatorii, de 8 sau 10 clase, dupa cum au fost in perioada respectiva.
Conform L.448/2006, rep. in 2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 36.(1) Poate fi încadrată cu contract individual de muncă în funcţia de asistent personal persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
  a) are vârsta minimă de 18 ani împliniţi;
  b) nu a fost condamnată pentru săvârşirea unei infracţiuni care ar face-o incompatibilă cu exercitarea ocupaţiei de asistent personal;
  c) are capacitate deplină de exerciţiu;
  d) are o stare de sănătate corespunzătoare, atestată de medicul de familie sau pe baza unui examen medical de specialitate;
  e) a absolvit cel puţin cursurile învăţământului general obligatoriu, cu excepţia rudelor şi afinilor până la gradul al IV-lea inclusiv ale persoanei cu handicap grav, precum şi cu excepţia soţului sau soţiei, după caz; în situaţii excepţionale, la propunerea asistentului social din cadrul aparatului propriu al consiliului local în a cărui rază teritorială îşi are domiciliul sau reşedinţa persoana care urmează să îndeplinească funcţia de asistent personal, Autoritatea Naţională pentru Persoanele cu Handicap poate aproba derogarea de la îndeplinirea condiţiilor de studii şi în cazul altor persoane.
  (2) Nu pot deţine calitatea de asistent personal persoanele care beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 7 ani."

| GGeanina1978 explică (pentru Ioandelasal):

Este ruda dar prin afinitate, deci se poate. Multumesc!

1 răspuns: