| robin77 a întrebat:

In urma cu o jumatate de ora am pus in tigaie sa prajesc ceva si mi-a sarit ulei incins pe fata (zona buzelor) si gat. Zona mi s-a inrosit si a aparut o basica. Mi-am dat cu tot ce se putea si tind sa cred ca este o arsura de gradul 2.Ma intereseaza in cat timp trece si daca va ramane semn.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Robin77 - foloseste Bepanthen Unguent [ http://www.efarma.ro/products.php?id=1143 ]

| Deliiiia a răspuns:

Este intr-adevar o arsura de gradul 2. In continuare foloseste un unguent recomandat de farmacist si incearca sa-ti pui un pansament pe zona cu probleme, pentru a reduce riscul infectiilor. Besica va trece in 3-5 zile, dar va ramane o urma vizibila mai mult timp. Daca ai putea, nu strica sa mergi si pe la medic. Succes si insanatosire grabnica!

| Kate20 a răspuns:

Crema de galbenele cred ca te va ajuta. Este eficienta si ieftina.
Bafta!

| PixpoxSmecherulYoutube54321 a răspuns:

Daca continui sa te dai cu o alifie sau cu ceva,(depinde cat de buna e alifia) poate sa iti treaca in cateva saptamanii sau poate intr-o saptamana. Sper ca te-am ajutat. FUNDA?