| Criss1105 a întrebat:

Neata TPU! Aseara mi-a sarit ulei incins pe fata si mi-a ramas o arsura grozava... Ce as putea folosi pentru vindecarea ei?

Răspuns Câştigător
| Adela50 a răspuns:

Salut! Poti folosi o crema de la farmacie pe nume Dermazin.Pe mine m-a ajutat foarte mult si de abia daca se vede.

3 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Gheata inca ar trebui sa ajute la eliminarea durerii.
Atunci cand ai o arsura, trebuie sa stai cu zona respectiva in apa rece pentru 10 minute. Mai mult ca sigur iti va aparea o basica. Este important sa nu o spargi! Doar acoper-o cu un plasture rezistent la apa sau asteapta sa treaca de la sine. Ar lua cam o saptamana. Daca basica se sparge, ai putea risca o infectie.

Pentru a calma durerea, iti recomand sa iei un nurofen. Durerea va fi inlaturata cam in 24 de ore.
Nu folosi ulei, nu folosi pasta de dinti sau alte minuni. Sucul de Aloe Vera ajuta pentru calmarea ranii.
Daca este o rana usoara, asteapta sa treaca de la sine.
Insa daca ea este adanca si de o suprafata mare, trebuie sa te duci la doctor, pentru ca asta reprezinta o urgenta!

Sper ca te-am ajutat. Succes!

| Corina a răspuns:

Draga Ella, exista la farmacie o crema, Triamcinolon S, care contine putin cortizon si costa cam 7, 50 Ron. Daca te dadeai imediat dupa ce s-a intamplat incidentul ar fi fost grozav, dar nici acum timpul nu e pierdut. Te ungi de 3 ori pe zi, in strat subtire, cam 5-7 zile. Eu am incercat-o si pot sa-ti spun ca e absolut miraculoasa. Pot sa-ti spun ca pentru acelasi fel de arsura (cu ulei incins), o vecina a folosit tot felul de alte unguente si creme. Eu m-am vindecat intr-o saptamana, iar ea, pentru. ca nu a vrut sa ma asculte, s-a vindecat in 2 luni si i-au ramas si semne. Cu Triamcinolon S, rana se vindeca repede, nu se formeaza besici si nici nu raman cicatrici. Aceasta crema ar trebui s-o avem tot timpul in casa, caci are o gama larga de indicatii terapeutice: arsuri de orice fel, acnee, furunculoza, dermatita, eczeme, dermatomicoze, etc. Iti garantez ca nu vei regreta, daca vei folosi aceasta crema. Sanatate maxima!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Pune miere de albine, nu vei ramane cu semne si are rol cicatrizant.