| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna seara.
In urma cu un an am fost operat pentru un chist sebaceu,care se află fix în frunte,anul acest a recidivat, și eram programată pentru o noua intervenție în Mai, dar cu toate evenimentele de acum s-a amânat până cel puțin în iulie -august.
Așa că am sunat dl.Doctor și mi-a spus că dacă chiar simt un disconfort,jena cu acel "corn" în frunte îl pot sparge cu un mărăcine bine spălat,și dezinfectat.
Așa am făcut,iar după "mica mea intervenție", am reușit să-l sparg, însă am fost surprins când am văzut că a ieșit doar un lichid, limpede ca apa și puțin sânge ....Nu gros și alb cum e caracteristic chistului sebaceu.
Acum nu l-am mai sunat pe el Doctor, însă pun această întrebare aici... poate primesc ceva răspunsuri....De ce nu a ieșit din acel guguloi acea substanță albă?
PS: știu că spartul chistului, nu-l elimina definitiv, dar momentan este o soluție de avarie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Naavin a răspuns:

Buna! Nu am avut chisturi sebacee dar am avut acnee conglobata si seamana foarte mult mai ales la aspect. Nu a iesit acel sebum deoarece nu l-ai spart bine probabil, trebuia sa il storci mai tare, dar oricum poate e unul "tanar" deci nu are atat de mult sebum in el. E foarte adanca radacina lui, de aceea nu a iesit. Nu ai de ce sa te ingrijorezi. O compresa cu bitter suedez te poate ajuta sa nu se mai refaca repede, poate chiar se vindeca de tot.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Naavin):

De vindecat e destul de greu fara intervenție chirurgicală (deși, prima după cum se vede, a fost nereușită ), dar macar sa scap de ele cu această soluție măcar câteva luni. Mulțumesc pentru răspuns?