| anonim_4396 a întrebat:

Daca am aproape toata simptomele coronavirusului si mie mi-a iesit negativ testul, ce fac?
Debutul a fost cu 3 zile consecutiv, mici stari febrile, iar acum a 5 zi am inceput cu tusea seaca si mi-a disparut mirosul complet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi si o raceală.

| relian a răspuns:

Nu ai simptome de coronavirus din ce spui tu.Simtomul sau unul din cele mai naspa ale bolii asteia este moleseala,simti ca nu mai ai putere deloc,pur si simplu te baga la orizontala,iar daca incerci sa faci efort,sa muncesti,ori sa mergi chiar si putin te face sa vomiti si te baga tot la orizonatala,deci chestia cu carantina nu trebuie sa o faci tu,te baga organismul singur in carantina,te forteaza sa stai doara in pat intins,cam asta e unul din simptomele cele mai naspa ale acestei boli,simptom obligat la toti cei bolnavi de asa ceva.

Deci daca nu simti asa ceva,atunci nu ai boala asta. Mirosul poate disparea si din alte motive,am o cunostinta care n-a avut miros cateva zile.
Stari febrile ces alea,adica ai febra?
Sa iti spun ceva legat de boala asta.O persoana sanatoasa,deci care nu are nici o boala,si contacteaza boala asta nu prea o sa aiba febra,eu am monitorizat vreo cateva persoana si nu au avut febra deloc,dar lipsa de forta,fortarea sa stai intins la orizonatala si gustul ciudat din gura toti le-au avut,vorbim aici de oameni sanatosi si care sau imbolnavit doara de rahatu asta.

Deci persoanele care mai au si alte boli,normal ca pot avea si alte simptome,dar un om sanatos si care se imbolnaveste de boala asta garantat nu moare,ca experimenteaza niste senzatii naspa aia da.
Si eu am avut laughing am luat de la cineva cu care sau dupa care am baut,am baut din sticla ei,am mancat cu tacamurile sau din mancare ei desi mi-a zis ca are boala asta laughing,dar stii cum is una zmei laughing las ca eu is zmeu ala rau.

Ce este cel mai naspa,este acel gust,ai un gust amarui tot timpul,secunda de secunda,iti vine sa,nu stiu,dar pe mine si persoanele ce l-am intrebat,monitorizat sa zic asa au avut exact la fel ca si mine,toate persoane sanatoase si toate la fel au zis iti vine sa mori de la gustul ala,gustu ala te terorizeaza pur si simplu laughing te tampeste,asa ceva nu am mai experimentat in viata mea laughing

Ce am mai observat ca veni vorba de boala asta? Nu stiu daca e de la gustu ala care te terorizeaza,dar pur si simplu nu te mai poti gandi la nimic,nici la femei,nici sa ai fantezii,nici la parinti nici la prieteni, la nimic nu mai ai chef sa te gandesti, pur si simplu boala sau organismul te izoleaza de tot laughing stai in pat si aia e tot ce poti sa faci, astepti sa iti treaca.
Unui om sanatos ii cam o saptamana sai treaca, toti pe care i-am intrebat personal, adica fata in fata cam pe acolo o saptamana poate si vreo 2-3 zile la altii.
Dar dupa ceti trece,gustu sau mirosul nu-ti vine imediat,ia ceva timp,o luna sau uneori si mai mult sa revina.

Alta chestie Dupa ce iti trece, in sensul ca ai forta, poti chiar sa muncesti etc, te simti praf de obosit cateva zile, poate si o saptamana, de aia aia care aveau boala asta li se spuneau sa stea acasa 2 sapatamani,apoi sa mearga la munca,pentru ca chiar de iti trece,vai de mine dupa o zi de munca spui ca ai fi muncit luni de zile intrunalaughing,dar nu-ti mai este rau.

Altceva,daca faci test si iese negativ,inseamna c a nu ai boala asta, asta e clar.
Tusea aia nu stiu cred ca e de la altceva, vad multi au tusea aia seaca cum spui, dar nu are dea face cu boala asta, cel putin eu asa cred, pentru ca am avut si eu tuse de asta acum vreo 2 ani si a trecut la fel cum a venit fara sa fiu bolnav, a fost inainte de balamucu asta inainte de 2019.
Cum se ia boala asta? Nu se ia prin respiratie, eu la munca am stat asa la 25-50 cm de alta persoana,chiar si cand am fost bolnav,pentru ca ti-am zis ma credeam si eu zmeu si m-a dus la munca,persoana aia nici acu n-are nimic,ne-am atins,am folosit aceleisi scule la munca etc,dar na baut dupa mine,na maincat din mancarea mea deloc.

Deci boala asta se ia doara daca tu esti bolnav bei apa sau suc dintr-o sticla si apoi zici ia si tu o gura,ala o sa fiu laughing sau ai suc cu pai si da sa iau si eu din paiul tau,ori imi dai furculita sa gust din mancare dupa tine.
Deci se ia prin saliva,boala asta cred ca este o boala a sistemului digestiv, pentru ca te simti fara putere exact ca si cand ai diaree.
Asa si daca ai iubit, iubita fara pupaturi laughing ai sarutat-o pe gura si ea este bolnava ala esti laughing
Ce mai cred eu este ca boala asta o fi datorita unor organisme care straiesc in sistemul nostru digestiv, de la nas pana la anus laughing nu car fi datorta mai stiu eu carui virus.

De ce zic asta? Pt ca pierzi mirosul, pierzi gustu,, sau se altereaza.Gustul mirosul au sensori la nivelul limbii,gurii,nasului,deci acesti sensori nu is bagati in tesut,in muschi,is la suprafata,sa vina in contact cu mancarea cu aerul,deci virusul ala cum ar ataca?
Pai daca un virus ar intra in gura ta ala este moare,il duci in sistemul digestiv si e dus pe copca.Un virus,o bacterie,ciuperca intra inauntru in tesuturi,sau piele daca ai rani,altfel n-are pe unde intra.
Avand in vedere ca iti ataca papilele gustative,ataca sensorii aia de miros care is la suprafata pieleeri sau pe acolo, nu prea vad cum organismul iar lasa sa o faca.
Bine nu-s doctor, dar ma gandeam ca is ceva organisme ce stau pe noi ce is tolerate de organism, is lalsate sa traiasca in sistemul digestiv si pe piele.
Stim f bine ca pe suprafata pielei is bacterii, ciuperci, si alte animaluri f multe.In sistemul digestiv is bacterii cu mioanele, care ne ajuta la digestie etc.
Deci o bacterie de asta sau mai stiu eu ce animal care traieste cu noi in simbioza ar putea sa o ia razna si sa provoace chestiile astea.
Eu asa cred, pentru ca virus nu l-a vazut nimeni, iar scule ce poti vedea sunt balamuc, sunt, microscoape ce vad pana la 50 nanometri de vezi ca la tv laughing dar din ce zic ei,nu pare ca cineva sa fi vazut un organism numit virus.
Zic asta din rahaturile lor,se cearta pe teste ca ala nu da bine ca toate nu ar fi bune etc,dar daca ai scula sa poti vedea de ce nu iei proba pui la microscop uite frate aici virusul il vezi? Asa ar elemina discutiile alea balamuc asta.
Niciodata nu am fost de acord cu acest virus inventat,adica cu toate,pentru ca nu lleau vazut nimeni si pentru ca nu te ajuta docorii cu nimic cand ai un virus de asta ce zic ei.
Deci nici o boala la care cauza este un virus nu este elac laughing ba ne lesi.Dar la bacterii de ce sunt? Sint antibiotice,tac pac le omori,de ce?
Pt ca le vezi,le izolezi,le cresti,le inmultesti si vezi ce fac,cum fac si stii ce sa-i dai sa crape.
Deci si un virus ar putea fi izolat,crescut,ii dai ce are el nevoie ce mancare sau ce vrea si formeaza colonii si ii vedem dupa si cu ochiul liber.
Dar ei vin cu povesti,pentru ca astea is povesti.
Mai bine vii si spui frate nu stiu ce provoaca boala sat,cautam sa aflam bla bla.
Boli sunt nu a zis nimeni ca n-ar fi,aia care zic ca nu-i boala asta, nu stiu ce vorbesc, dar avem SIDA, avem varsat de vant sau cum ii spune popular, avem oreon si alte boli la care nici in ziua de azi nu li se stie cauza, dar legal se spune da is virusuri.

| Zuzu1991 a răspuns:

Hai sa incercam sa ne punem mintea in jurul unui concept de mult uitat si care e foarte greu de inteles in ziua de azi de cand a aparut covidu'

AI GRIPA

da, stiu, e oribil de greu de inteles, oribil RAU

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Da sunt de acord, dar cum ma pot trata de gripa? m-am documentat si cica medicamentele de raceala nu ajuta, pe care le-am luat eu.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, e classic
ceai fierbinte cu lamaie, menta si miere
vitamina C 1g cu Zinc

si, facut test de covid, ca nu prea cred ca l-ai facut, dupa ce spui ca l-ai facut dar te-au lasat netratat de gripa

| user0328 a răspuns:

Încearcă să te izolezi cât mai mult, să păstrezi distanța față de rude/prieteni/colegi de muncă, poartă mască permanent în afara casei tale, nu-ți chema cunoștințe pe la tine, ia tratament, la nevoie, cu îndrumarea unui medic și asta este, dacă nu îți e mai rău decât ți-ar fi fost la o răceală obișnuită nu te panica.

| anonim_4396 explică (pentru user0328):

Mercii pentru sfat happy