| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, luna trecuta mi-a venit menstruatia pe 29 (decembrie) acum ar fi trebuit sa imi vina pe 25. Am avut contacte sexuale neprotejate pentru ca ne dorim un copil. Insa am facut un test de sarcina chiar pe 25 care a iesit negativ. Cu toate astea menstruatia nu a aparut si ma simt balonata, am dureri in partea dreapta, la ovarul drept. Am repetat si azi testul. Ar fi trebui sa fie a treia 3 zi de menstra si acesta mi-a iesit negativ. Oare ce se intampla? Am nevoie de un sfat

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 7-10 zile de intarziere, nu dupa 3 zile sau inainte, ca va arata negativ, fiind facut mult prea devreme.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi fost necesar si indicat sa precizezi de ce tip este ciclul tau menstrual : regulat sau neregulat. Daca ciclul menstrual are mereu aceeasi lungime in jur de de 28 de zile?
Rezultatul testului de sarcina, care poate fi luat in considerare si apreciat ca fiind valid, valabil si corect in proportie de peste 98% este rezultatul testului carea fost efectuat in a 8-a zi de asa zisa ''intarziere'' a menstruatiei, sau altfel spus dupa trecerea a minim 21 de zile fata de data la care s-a produs ovulatia.
Concret, in cazul tau, daca dupa calcule menstruatia ar fi trebuit sa inceapa in data de 25 Ianuarie, pentru a se obtine rezultatul care poate fi apreciat ca este cel corect, testul de sarcina se face dupa data de 1 Februarie fiindca practic numai din acel moment in urina se atinge/realizeaza concentratia minim detectabila (CMD) de hormon de sarcina hCG. Bineinteles doar in cazul in care pana in acea data NU va porni sangerarea menstruala. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Inseamna ca nu esti gravida.

| Andreeush a răspuns:

Poate fi o simplă întârziere a menstruației.

| Ely1234567 a răspuns:

Înțeleg ce simți și eu am așteptat minunea asta foarte mult și când în sfârșit s-a întâmplat.din păcate am pierdut sarcina. Ceea ce vreau sa spun ca eu am făcut testul de sarcina în prima zi de întârziere și a ieșit testul pozitiv dacă este negativ înseamna ca nu ești...