| Elly7890 a întrebat:

La anticonceptionaele Logest sunt protejata din prima zi cand le iau sau dupa ce trece menstruatia sau cand?(fiind prima luna de utilizare fara sa mai folosesc prezervativul ci doar pastile la asta ma refer! e o mare curiozitate de-a mea! astept raspunsuri serioase si sigure!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

In prima luna foloseste si prezervativul

| Katy_Catalina_1986 a răspuns:

Daca e prima luna cand le iei trebuie sa te protejezi primele 7 zile cu prezervativ sau alta metoda contraceptiva. Incepe folia sa o iei din prima zi de menstruatie.Doar in prima luna trebuie sa te protejezi primele 7 zile. dupa daca continui sa le iei nu mai e nevoie de alta metoda contraceptiva.
aaa...protectie suplimentara mai folosesti cand iei antibiotice, daca vomiti imediat dupa ce ai luat pastila, daca ai diaree...dar cel mai bine e sa consulti un medic si sa nu iei de capul tau tongue

| Elly7890 explică (pentru Katy_Catalina_1986):

Normnal ca nu iau de capul meu pastile, am fost la ginecolog!

| Katy_Catalina_1986 a răspuns (pentru Elly7890):

Pai daca ai fost la ginecolog de ce mai ai aceste intrebari? Ginecologul nu ti-a explicat cum? de ce mai cauti raspunsuri de la niste amatori? Daca ai nelamuriri iti recomand sa consulti un cabinet de planning familial.