| CuloareaFericirii a întrebat:

Buna seara lume! Am si eu o problema: m-a muscat catelul de mana cam de la inchieietura. Ce fac? Ma inbolnavesc? Catelul nu e javra sau ceva de genul...adica mi se pare ca ar creea probleme de sanatate ca e spalat(in fiecare duminica il spalam cu sampon de copii), e pieptanat(odata la 3 ore), are zgarda si lesa nu umbla de nebun.Deci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă mușcătura a penetrat pielea, este bine să mergi la camera de gardă pentru un vaccin, este gratuit și nu doare. Preventiv.
Sănătate.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca e vaccinat contra turbarii, nu patesti nimic, daca nu e vaccinat du-te cat mai repede la un spital de boli infectioase pentru vaccinare contra rabiei.

| natashacrown a răspuns:

Deci.nu'ti fa griji pe mine m'a muscat o javra mai demult acum 5 ani si sunt OK. deci. stai lin happy

| nevertoolate a răspuns:

Buna,spune-le parintilor tai.Asa e cel mai bine.Ei iti vor spune daca trebuie sa mergi la un medic.Eu zic ca nu, dar consulta-te cu ei si vezi. oricum nu strika sa mergi la un medic si sa vada despre ce e vorba si el iti va spune ce se intampla.Eu una, nu cred ca te poti imbolnavi de la el, atata timp cat e vaccinat.

| CuloareaFericirii explică:

Multumesc mult acum chiar am prins curaj.Sunteti cei mai tari

| SnowBella a răspuns:

Deci nu, nu te imbolnavesti. Probabil ca a facut`o din joaca, sau poate s`a speriat. N`ai de ce sa-ti faci griji, nu vei pati nimic.
---
Think clear!

| kiduuuuu a răspuns:

Daca e vaccinat la zi nu are nimic