| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara lume big grin deci inainte sa ma pun sa dorm m-a cuprins o neliniste profunda, mi-am verificat pulsu si aveam cam pe la 50-55 BTM si chestia asta ma sperie foarte tare.nu sunt sportiv, ba din contra nu prea fac efort deloc si am pulsul foarte mic, tensiunea nu stiu cum o am ca nu am aparat de masurat tensiunea, ma simt ametit, parca delirez, nu ma pot concentra deloc, tot timpul numai cu gandu ca acum mor, am stari nasole in aceste momente, sunt mai tot timpul cu mana la puls sa vad cum o am parca sunt nebun, numai la rau ma gandesc. nu stiu daca este un atac de panica sau e ceva legat de sanatatea mea, EKG am facut acum o luna si totul era in regula, poate daca as fi avut probleme cu inima EKG-ul imi depista boala, dar si eu sunt fricos rau, cum sa ridic pulsu? beau cafea ce sa fac? ma simt ciudat, va multumesc mult de tot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RhoOphiuchi a răspuns:

Ai un atac de panica.
Nu bea cafea, nu face nimic "ca sa iti creasca pulsul".
Pulsul tau este normal, nu ai ce sa patesti. Inima bate mai incet atunci cand te pui in pat si te pregatesti de somn, pentru ca in timpul somnului toate functiile organismului sunt reduse considerabil, ceea ce nu exclude inima, pentru ca si ea trebuie sa se odihneasca.

Am trecut si eu prin aceeasi chestie, acum ceva timp. Stateam atenta si imi pandeam pulsul, si daca nu-l simteam intram in panica, aveam impresia ca o sa mi se opreasca inima.
Am fost la 2 cardiologi pana sa ma conving ca sunt bine, si pana sa inteleg tot ceea ce mi se intampla.
Asa ca stai chill, nu ai nimic, te asigur, mai ales daca la EKG ti-a iesit totul bine, tu n-ai decat panica. Linisteste-te, respira adanc de 10 ori, si daca ai vreun calmant prin casa, ia-l.
Ca sa intelegi mai bine, tot ce s-a intamplat e ca ai interpretat gresit un semnal normal al corpului tau, pe care pana acum nu l-ai mai observat si ai impresia ca e ceva nou, ca un semn care indica ceva rau. Este o falsa sperietura, pe care corpul o simuleaza, pentru ca el se simte putin in pericol.

Stai chill.

2 răspunsuri:
| RhoOphiuchi a răspuns:

Lasa psihologu' ca nu-i cazu'. Adica eu zic ca nu are sens sa dai atatia bani [ca o consultatie la psiho e destul de scumpa] daca nu e necesar. Atacurile de panica apar destul de frecvent la oameni. Tot ce trebuie sa faci, e sa realizezi pe moment ca e doar un atac de panica, si sa incerci sa te linistesti. De patit, nu ai ce sa patesti.

La psiholog sa ajungi daca dezvolti o tulburare de panica, adica ai atacuri de panica in fiecare zi timp de o perioada mai indelungata, si traiesti constant cu frica sa nu patesti nimic [adica, panica aia te impiedica sa iti mai desfasori normal activitatile de zi cu zi].

| poliku a răspuns:

In primul rand te poate ajuta un psiholog.Ti-as putea da niste sfaturi dar astea ar cam inlocui ce ar spune psihologul si e cam mult de scris.Sa nu cumva sa confunzi psihologul cu un doctor de boli mintale! Psihologul te poate ajuta cu sfaturi foarte bune care deseori au un efect foarte bun!