| Maria_Roxana_1997_phUB a întrebat:

Am 18 ani si am tensiunea 9 si pulsu 92. Cat trebuie sa am tensiune si puls?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pacurar_Claudiu_1990 a răspuns:

Tensiunea arteriala ar trebui sa fie 120 cu 65 si pulsul intre 75 si 80 batai pe minut

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca tensiunea sistolica este 9 este mica. Daca tensiunea diastolica este 9 este prea mare. Pulsul este si el mare.
Uite un tabel de tensiuni: http://www.ziaruldeiasi.ro/......13082.html
Uite si pulsul: http://www.sfatulmedicului.ro/......imii_11323

| RAY a răspuns:

Cum sa ai tensiunea asa mica, sigur e bun aparatul?

| untu a răspuns:

Uita-ti acolo la ...13082.html