| fatiggue a întrebat:

Bună seara. M-am apucat de sport de 2 săptămâni, un antrenament de bază pentru calisthenics din exerciții de împins, tras și abdomen(o variație de exerciții cu propriul corp). Prima săptâmână am avut febră musculară mare și plus la mușchii antebrațului am făcut ceva leziuni pentru că se umflaseră și nu puteam întinde brațele complet(cică din cauză că nu am făcut încălzirea, dar eu cred că e și din cauză că demult nu am făcut sport și m-am forțat peste puteri).
Săptămâna aceasta mi-a fost foarte greu sa fac exercițiile și simt cum nu mai am forță și nici rezistență, îmi simt obosiți mușchii, dar nu am febră sau ceva. Mi-i simt într-un mod ciudat, de la ce poate fi? Ce pot face să îmi revin?
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil că trupul, membrele și mai ales mușchii nu mai sunt obișnuiți cu exercițiile fizice. Te-ai forțat prea mult dintr-o dată și de aceea cred că apare acestă slăbiciune musculară.

| fatiggue explică (pentru anonim_4396):

Ce ar trebui sa fac in continuare?

| fatiggue explică:

Edit: dupa niste search-uri ulterioare am inteles ca poate fi de la lipsa exercitiilor fizice din trecut: pentru ca, specific, nu m-am ocupat demult cu sportul.
doar ca nu inteleg de ce inainte de aceasta puteam face 20 flotari liber, iar acum cu mare efort fac una.