| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
De saptamana viitoare as vrea sa merg la sala.Programul de antrenament il am facut.
Am 15 ani (165 cm si cam 53kg).
Pana acum nu prea am facut sport,nu sunt gras, dar nici nu sunt intr-o conditie fizica prea buna.Muschii nu ii am antrenati deloc.
Stiu ce exercitii sa fac pentru fiecare grupa de muschi, stiu cum sta treaba cu alimentatia si cu odihna.
Problema este ca nu stiu in ce masura sa fac exercitiile pentru a evita o febra musculara si/sau o accidentare mai grava.
De exemplu:Lunea am:Biceps + Triceps.
Ce greutate ar trebui sa folosesc avand in vedere ca nu am muschii antrenati deloc? Cate serii si cate repetari sa fac?
As intreba un instructor daca ar fi vreunul la sala.Nu sunt intr-un oras prea mare, asa ca nu sunt prea multe posibilitati.
Sala este dotata cu tot ce-mi trebuie.
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

La grupele mici 8 serii, la grupele mari ( piept, spate, picioare ) 12-16 serii.

Maxim 10 repetari / serie ( poti mai multe, maresti greutatea ).

p.s. : de ce sa eviti febra musculara? in sportul asta, CAUTI febra musculara. febra musculara = antrenament bine facut

5 răspunsuri:
| Anonimus247nmn13 a răspuns:

53 de kilodrame la 15 ani? eu am 55 kg si am 13 si am 170cm! si daca esti de la oras cred ca nu-i ai muschi formatiii eu sunt de latara si am o fibra musculara foarte mare la brat si foarte bun la skandenberg ca ii dau si pe cei de 15 ani aproape! chestia e ca trebuie sa incemi cu ceva putin cum ar fi 20kg sau 10... si incearca sa faci exerciti de toate felurile care sa te ajute sati formezii masa musculara din cap pana in picioare! si trebuie sa mananci cam 5 pizzaa medii ppe zii ca mine eu mananc mai mult ca tatal meu! si incearca sa nu stai la calculator sau televizor fiindca te obosesti extrm stant 2-3 ore la calculator! Mai ales seara! Sper ca te-am ajutat

| RandyMarsh a răspuns (pentru Anonimus247nmn13):

Ce intreb eu si ce raspund unii...
Daca voiam muschi pana acum ma duceam de mult la sala, dar am avut examene si a trebuit sa invat.
Stiu si eu cu ce greutate sa fac aproximativ.20 kg la biceps nu am sanse sa ridic. Exercitiile stiu pe care sa le fac.Eu nu stiu cate serii si cate repetari sa fac pentru a fi mai eficient si a nu se lasa cu accidentari.
Crede-ma, stiu ce sa mananc pentru a trai sanatos, iar 5 pizza pe zi nu cred ca or sa ma ajute cu ceva, ba chiar or sa faca mai rau.
Am scris ca stiu cum sa ma odihnesc. Poate ar trebui sa mai citesti inca de vreo 10 ori, iar daca nu pricepi, nu mai scrie.

rldO*
Asta dovedeste cat esti de ''destept''.

| RandyMarsh a răspuns (pentru Cosmin86):

Multumesc pentru informatii! Un raspuns ca asta asteptam.

| MassEffect a răspuns (pentru Anonimus247nmn13):

Esti prostlaughing)

| Cosmin86 a răspuns (pentru RandyMarsh):

La grupele mici 8 serii, la grupele mari ( piept, spate, picioare ) 12-16 serii.

Maxim 10 repetari / serie ( poti mai multe, maresti greutatea ).

p.s. : de ce sa eviti febra musculara? in sportul asta, CAUTI febra musculara. febra musculara = antrenament bine facut

| rld0 a răspuns:

Ar trebui sa iti bagi ceva in dos si altu sa iti sufle asa iti faci conditie fizica