| anonim_4396 a întrebat:

Ma cam doare in partea stanga in spate si mi-e teama sa nu fie ceva la inima. Voi ce credeti ca ar putea fi? Eu sper sa fie doar un junghi, dar tinand cont ca am 19 ani, ma cam indoiesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Tocmai pentru ca ai 19 ani ar trebui sa te indoiesti ca e de vina inima! Ai mai avut probleme cu inima pana acum? (Adica probleme constatate de un medic, nu banuieli.) Cred ca este vorba doar despre un simplu "junghi". Ai facut vreo miscare brusca sau te-a "tras vreun curent", cum se spune. Problemele cu inima se manifesta, de obicei, in bratul stang, in piept sau sub gat, nu in zona spatelui. Ia o aspirina (doua aspirine daca ai peste 80 kg). Daca durerea persista (nu iti trece pana maine) apeleaza la medicul de familie sau mergi la policlinica. E mai bine asa! Iti doresc sanatate maxima!

| micutadhampir a răspuns:

Te-a tras curentul. Ia o aspirina si nu mai fi asa teribilist.

| Bee_6391 a răspuns:

Inima si plamanul nu doare niciodata! Indiferent ce boala ai la el.La inima doare muschiul si da anumite reactii, dar nu doare inima(iti da palpitatii...deiferite simptome). Legat de varsta nu are nicio legatura. Daca ar fi sa ai probleme cu inima, poti sa fi si copil.In cel mai rau caz poate fi o durere a muschiului pe omoplat din cauza curentului sau a unei miscari bruste ori a unei pozitii incomode (stat,sezut, dormit, etc).

| PeStraziGoale a răspuns:

E ficatu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ noktambul: Nu am mai avut pana acum probleme cu inima constatate de medic, si nici nu sper sa trec prin asa ceva (Doamne-Fereste!) Din fericire, nu ma doare nici bratul stang, nici pieptul.