| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara ma numesc Andreea am 14 ani, sunt singura acasa si efectiv imi este foarte cald totusi daca in casa sunt 20 de grade, mi am bagat un termometru in fund si am temperatura 38, 6, ce sa fac? cand eram mai mica mami imi punea supozitor novocalmin dar mi e foarte frica sa le folosesc fiindca ma ustura, va rog cineva mai serios ma poate sfatuii cumva aici sau in privat, multumesc anticipat dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Termometrul nu se baga pe cale anala, sub umar sau sub limba daca e compatibil cu cavitatea orala. Discuta cu parintii simptomele tale nu da instagramuri la toti pedofilii

| Frank51 a răspuns:

Multi nu stiu inca ca febra este buna. Este procesul biologic care ne scapa de infectii si bacterii, deci nu trebuie oprit. Doar in cazuri in care temperatura depaseste 39*, trebuie administrate calmante si o vizita la medic, daca temperatura ramane sub 39 iti recomand sa stai in pat, bea un ceai(dar sa nu fie fierbinte), si stai linistita, daca trece de 39 cheama ajutor.

| zilog a răspuns:

Văd că îți place să bagi lucuri in

Eu îți recomand frecție cu carmol si un plic de fervex la fiecare 6 ore

| Adrian5575 a răspuns:

Este foarte mare temperatura. Parintii tai unde sunt? De ce nu o suni pe mama ta sa o intrebi ce e de facut? Poate mai are ceva supozitoare prin casa de care spui ca ti-a dat. Chiar daca te ustura si te doare, trebuie sa te risti pentru ca e foarte mare temperatura. Nu mai sta asa.

| Roberrt21 a răspuns:

Bea ceaiuri( nu foarte dulci)
Stai acoperită cat sa transpiri

| rudibob a răspuns:

Cand ma simt cald, eu sun la tata si vine acasa, imi ia temp (imi baga termometru in fundulet)si dupa imi pune 2 supozitoare si gata

| AlexAndr3r a răspuns:

Recomand sa vorbesti cu parintii, nu te ascunde pentru ca nu ai ce sa patesti daca vorbesti cu ei.

| Fesquire a răspuns:

Esti ok bro?

| anonim_4396 explică (pentru Fesquire):

Pai sa o pot sfatui in legătură cu cele precizate mai sus happy

| Fesquire a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles.