| StarsBoY a întrebat:

Buna seara ma numesc Stoian Alexandru Si intampin si eu de ceva vreme niste probleme cam grave, totul incepe pe data de 1 noiembrie noaptea pe la ora 11 ma foiam in pat ce ma foiam si am dat sa ma ridic din pat si nu stiu cum am ridicat capu sus, sau ce miscare am facut ca de atunci din data de 1 noiembrie am o senzatie asa, o sa sune ciudat da am o slabiciune la gat, mai pe romaneste ``numai imi simt gatul`` am incercat prima saptamana din noiembrie cu fastum gel in zadar m-am dat nu sa ameliorat deloc, am fost la spitalul sfantul pantelimon m-a consultat un neurochirug care nu prea si-a dat interesul, am fost trimis ca cica ar fi din cauza la glanda tiroida am fost la institul parhon pentru glanda, am facut ecografie si a zis ca e ok glanda, saptamana trecuta mi-am facut o programare la o clinica privata de sanatate, am fost la reumatologie m-a consultat doamna doctor mi s-a zis ca am un inceput de spondiloza cervicala, bun, am fost trimis sa ma vada si o neuroloaga m-a vazut dansa mi-a dat neuro multi vit am luat vreo 2 saptamani nici un efect, eu mai facusem un RMN Acum 1 an si m-a rugat frumos sa il vada si doamna doctor de la neurologie i l-am dus si a zis ca e ok, a zis sa continui cu neuro multi vit sa vedem ce se intampla, in fine am fost si la endocrinologie la aceea clinica privata de sanatate mi s-a dat sa fac analizele de sange, mi-a iesit calciu scazut si glanda marita, mi s-a dat tratament cu eutirox si calciu pe 17 am fost la aceea clinica si mi s-a zis sa revin pe 1 aprilie sa vedem cum ma simt, da problema sta in felul urmator ca numai prostii fac de vreo 3 zile tot incercam eu sa ma `vindec `` singur mi-am fortat gatu ceafa, o puneam pe mama sa imi faca masaje la ceafa mi-am dat cu fel si fel de geluri, puterea ursului etc, si acum am dat de alta belea cu ceafa parca imi da o alta senzatie ca si cum as simtit-o in proportie de 30% am asa sa zic o presiune pe ceafa, am tulburari de vedere, imi raman ochii blocati si bulbucati in cap, cum ma ating pe ceafa si apas putin mai tare imi revin sa zic asa in proportie de 50% da dupa 2 minute imi apare iar slabiciune, amortirea nu stiu cum sa ii mai zic, cred ca ati inteles cat de cat ce am facut eu, acum spuneti-mi ce e de facut? multumesc mult anticipat si toate cele bune, uneori am si ameteli da destul de rare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Din ce descrii tu, tu ai probleme cu coloana, ti s-au incalecat usor niste vertebre, ca sa spun popular asa.

In principiu, exista o tehnica de masaj numita tehnica Bowen. Intereseaza-te un pic de ea. In strainatate exista o meserie numita chiropractor. Este putin controversata, dar se cam ocupa de probleme scheletice, ca in cazul tau.

Inainte sa faci toate astea, incearca sa iti faci o programare cat mai urgent la dr. Esergian (spre ca i-am scris corect numele) de la Bagdasar Arseni. - Daca nu ai fost deja acolo. Mesterul este o somitate in smecheriile cu coloana.