| Radandam a întrebat:

As vrea sa citiți tot și sa ma ajutați va rog! Vin cu o poveste mai veche. Totul e de acum 4 ani și jumătate, când m-am lovit la glezna la picior la fotbal, am continuat sa joc(mare prostie) și când am ajuns acasă mi se umflase glezna, mi s-a desumflat cu gheata și un unguent și la vreo 2 săptămâni când am mers la medic a zis ca nu am nimic, ca este de fapt doar platfus. La ceva vremea am consultat alt medic ortoped și a spus ca trebuia după accident sa mi-l pună în ghips și zice ca acum s-a sudat asa osul de la glezna. Mie tot timpul mi se pare puțin mai ieșit osul de la glezna de la piciorul drept fata de cel stâng. În fine, problema este ca de atunci când vreau sa merg mai repede ma doare în talpa, simt o căldură mare și ma doare, plus osul de la picior. Asa dacă as merge încet nu as avea nicio poeblema, dar dacă vreau sa merg repede imediat ma doare rău în talpă... oarecum mi-a afectat viata pentru ca simt ca nu e ceva în regula și am rămas asa... Ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa faci miscari terapeutice, poate se reface

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvinte cheie:
Metatarsalgie / Platfus / Bolta cazuta / Glezna / Bursita plantara

Buna seara,
In ceea ce ati descris par a fi 2 probleme distincte insa fara mai multe detalii / consult de specialitate, nu se poate preciza exact.

Legat de opinia primului medic.
Consider ca ar fi trebuit sa observe si al 2-lea specialist existenta sau absenta unui platfus / aplatizari a curburii plantare (totusi este destul de... evident). Din acest motiv, este putin cam dificila orientarea catre un diag prezumtiv.

Corelat cu ce ati descris, inclin sa cred totusi ca nu glezna este cea cauzatoare de probleme (respectiv accidentarea din trecut), cat intr-adevar existenta unui platfus care s-a complicat cu o bursita plantara. Durerea in talpa, caldura resimtita si discomfortul ce se accentueaza pe parcursul zilei la efort prelungit par sa orienteze catre o distributie anormala a presiunii plantare la nivelul punctelor de contact si existenta unui proces inflamator nespecific.

Legat de a 2-a opinie medicala. Imobilizarea gleznei dupa traumatismul suferit ar fi ajutat intr-adevar mult in procesul de vindecare, fie ca vorbim de o entorsa sau o microfractura. (In caz de luxatie sau fractura, 100% aveai ghips in UPU inca din seara aia). Vindecarea vicioasa este putin probabila in cazul d-voastra, intrucat traumatismul suferit nu pare sa fi fost atat de intens.

Sumarizand,
Va recomand sa va programati la medicul de familie care sa va examineze clinic boltele plantare si sa stabileasca existenta sau nu a unui platfus (uni / bilateral).

Urmatorul pas este trimiterea catre medicul ortoped unde ar trebui sa se efectueze pentru inceput o radiografie de control a gleznei + picior drept urmata de analize specifice pentru ce suspecteaza specialistul.

Pentru platfus sau bolta cazuta ar fi bine sa va efectuati o amprenta plantara! O faceti 1 data si o aveti toata viata. Este unica per individ. Mai mult de atat, daca aveti platfus, va este necesara pentru confectionarea ulterioara de suporti / taloneti.

Durerea poate proveni de la o bursita plantara. O inflamatie a tesuturilor seroase ce sunt in contact cu talusul (osul principal al plantei, alaturi de calcaneu).

Uzual, se indica evitarea pe termen lung si pe cat posibil a eforturilor prelungite (stat, mers in picioare pe distante / ore multe). In timp, procesul se stinge si dispare durerea definitiv.

In orice caz, stati linistit. Nu se pune problema de o afectiune "pe viata".

Sarbatori cu bine! happy

| Radandam explică (pentru KR0NSTADT):

Și ce sa fac cu asta?

| unu3doi2trei1 a răspuns (pentru Radandam):

Zice că ar trebui să consulți un ortoped.