| adriana1991 a întrebat:

Buna seara mereu imi estei somn dar cand ma culc nu pot dormi toata ziua sunt molesita si mi somn dar de dormit nu pot? ce boala poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa vezi daca nu faci ceva gresit. Poate te trezesti prea tarziu. Poate nu esti sufficient de activa (macar 12 ore de activitate intensa pe zi). Poate stai prea mult la tv, telefon, calculator. Nu stiu acti ani, dar daca ai sub 18 ani, ar trebui sa stai maxim 30 de minute pe zi la calculator, maxim 10-12 minute pe telefon (convorbiri plus sms), maxim o ora pe zi la televizor, iar in minim doua zile pe saptamana ar trebui sa nu utilizezi deloc televizorul si calculatorul. Poate folosesti telefonul, calculatorul sau televizorul in ultimele doua ore inainte de culcare (este foarte nesanatos si complet interzis). Poate dormi intr-o camera in care functioneaza televizor, calculator, tableta, laptop sau telefon mobil (ele trebuie inchise complet si scoase din priza cu minim doua ore inainte de culcare, iar camera trebuie aerisita foarte foarte bine; e preferabil totusi sa nu dormi in aceeasi camera cu ele chiar scoase din priza/inchise). Poate bei prea multa cola sau cafea in cursul zilei (limiteaza-te la maxim doua lingurite de cafea, diluate cat vrei tu sau maxim un pahar de cola, niciodata nu consuma cola sau cafea dupa ora 16.00).

| MarianAsh a răspuns:

Poate să fie o oboseală cronică sau altceva (Tripanosomiaza africană). Du-te la doctor.

| Georg13 a răspuns:

Ori este din cauza stresului de peste zi, caldura, ori ai insomnie. Incearca sa bei ceai/ lapte cald inainte de somn, sau ia de la farmacie niste calmante happy.

| CatalinWeb a răspuns:

Nu e boala.

Nu esti destul de motivata in ceea ce faci si nu ai dieta buna/nu exersezi destul.

Caldura e un stress gigantic, asa ca fii sigura ca consumi destule lichide si stai la 20 grade pe perioada zilei.

Bafta

| 11231123 a răspuns:

Buna, ce ai tu nu e o boala eu tias scugera somnifer(se achizitioneaza de la farmaci)incearca asta timp de trei zile minim cand iti e somn, daca nici asta nu merge trebuie sa te duci la un medic.

| BajetashulDePeMetin a răspuns:

Eu cred ca ai nevoie de pu**