| InsertName a întrebat:

Mi-a aparut in zona claviculei o mica galma nedureroasa si mobila care nu era inainte.Am mai avut dureri si inca am dureri de sani(dureri usoare) si lipsa menstruatiei de 18 zile (daca are vreo importanta). Imi este frica sa nu fie cancer la san sau leucemie, desi cred ca la varsta mea( 16 ani) sunt sanse mici de cancer de san. Ce poate fi? Multumesc big grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Galma pe care o descrii poate fi un galnglion marit, care poate aparea si in afectiuni grave, cum sunt cele pe care l-ai amintit, dar si in faringite sau orice alta boala infectioasa cu localizarea in zona capului. Sanii pot fi durerosi premenstrual. Ciclurile menstruale pot fi neregulate in primii doi ani de la venirea menstruatiei sau intarzierea aceasta poate anunta o sarcina.

| JomelaMaya a răspuns:

Nimeni nu stie ce poate fi, cel mai bine e sa consulti un doctor, nu stiu, lipsa menstruatiei la varsta ta nu e chiar asa de grava, eu una odata nu am avut menstruatie 2 luni, dar e ok, durerile le poti simti din cauza ca ti se maresc sanii stiu si eu cum e big grin. dar faza cu clavicula nu stiu thinking