| MaFro a întrebat:

Bună seara, pe 25 septembrie am avut un accident de munca în urma căruia un obiect exagerat de greu a fost pe cale sa îmi cada pe degetul mare de la mana. În intenția de a trage mana cât mai repede, acesta mi-a căzut pe unghia degetului mare. Deoarece presiunea a fost foarte mare, unghia a ieșit la propriu din carne, cu tot cu matricea unghiala. Acest lucru s-a întamplat în Germania și am fost tratat(a fost băgată unghia înapoi în deget). După atâta timp unghia în timp a fost deslipita de deget dar se tine cam 1-2mm lipita de vârful degetului. Chiar în momentul asta m-am trezit din somn deoarece am agățat-o în somn și am fost efectiv trezit de durere. Efectiv pot învârti unghia pe deget, este dezlipita aproape total dar se tine intr-o bucățică de piele foarte mica. Doare foarte tare și nu ma tine sufletul sa o smulg definitiv... Cum pot face sa o dezlipesc de acea bucățică de piele, ajutați-ma va rog? Pentru ca acum sunt în Anglia și 100% nu ma poate ajuta niciun doctor la ora 02:30. Orice sfat contează. Va mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la spitalul de urgenta, ca-i deschis non stop. Stiu ca-i foarte dureros si daca poti rapue-o singur sau tai-o.

| MaFro explică (pentru Violleta2022):

Am rezolvat, cu o forfecuta foarte subtire am taiat pielea ce era lipita de unghie. Nu a fost dureros si nici caz de infectie nu e pentru ca e rana foarte mica. Mersi pentru idee.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MaFro):

Spala bine cu apa si sapun daca nu ai apa oxigenata, si pastreaza zona curata, sa nu se infecteze.
sanatate multa!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să o imobilizezi pe loc cu un leucoplast dacă ai la îndemână.

| Sophieka a răspuns:

Of ce situatie...Dar nu ti-au spus sa ramai bandajat / a?

Te rog bandajeaza-te si daca poti, mergi la spitalul de urgente sad

Iti doresc bine si recuperare rapida si usoara!

| MaFro explică (pentru Sophieka):

Am fost bandajat o luna întreaga, la ultimul control, a spus ca unghia s'a lipit cu succes de deget și ca nu mai este necesar bandajul. Ea fiind moarta, în timp s'a deslipit înapoi, iar acum a rămas fix în vârful degetului lipita. Deci imaginează-ți ca sub unghie, carnea a făcut un strat anume întărit, este ok, dar în vârf carnea este încă lipita de unghie și este dureros dacă o mișc în acea zona. Nu știu dacă ma poate ajuta vreun spital în Anglia deoarece sunt vizitator și aici lucrurile merg foarte greu chiar și pentru civili. Cred ca nu am încotro decât sa stau cu disconfortul pana când bucățica aia de carne se usucă și o pot trage ușor pana sa iasă definitiv. Îți mulțumesc pentru grija

| MihaiSpeedster a răspuns:

Bandajează și du-te la ugențe. Nu o smulge, ca îți mărești șansele de a te pricopsi cu vreo infecție.