| bom56777 a întrebat:

Bună seara.

Pe data de 20 august am avut ultima menstruație. Pe 8 septembrie am avut un contact sexual. Ciclul meu este regulat, la 33 de zile, ar trebui să-mi vină pe 22 septembrie.

Totuși, pe 18 septembrie am avut o scurgere roșiatică. Astăzi 24 septembrie, mi-am făcut testul HCG, iar în două zile voi repeta.

Ideea e că m-a întrebat de ultima menstruație. Eu i-am zis că am avut ceva scurgere pe 18, iar ea mi-a pus asta ca e ultimă menstrație. Ar mai putea fi citit rezultatul dacă ea a pus 18 pe foaie? Influențează cu ceva sângele?

Știu că testul HCG e valabil după 6-10 zile de la concepție, adică de pe 8 septembrie. Dacă e neimportantă ultima menstruație, de ce am fost întrebată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Pai e gresit sa-ti puna, dar probabil il ia ca reper. Cu cat menstra e mai apropiata ca data de contact, cu atat sansele de a ramane gravida sunt mai mici (in primele 7 zile dupa menstra, din cauza aciditatii, spermatozoizii mor) De aici rezulta ca HCG determina altceva. https://www.synevo.ro/shop/hcg-total-hcgbeta/

| bom56777 explică (pentru Sonia822):

Conceperea ar fi pe 8 septembrie. De atunci nu am mai făcut nimic. Așa incat, cred că s-ar vedea daca ar fi ceva. Totusi, aceasta este o analiza in sange, nu cred ca influenteaza cu ceva analiza. Poate doar sa se ghideze ei, insa valorile pentru fieare saptamana imi vor.fi afisate si.pot.calcula singura.